Zlomené srdce se může tvářit jako infarkt

"Na první pohled je to termín z romantické literatury, z milostné básně. Ale ono tomu tak není," říká k stavům, které se označují jako zlomené srdce, profesorka Věra Adámková. S přednostkou Pracoviště preventivní kardiologie IKEM jsme si povídali o tom, co všechno ohrožuje naše srdce a jak ho chránit.
Co v oboru kardiologie znamená diagnóza zlomeného srdce?
Obvykle je to stav, který může být spojený s obtížemi na hrudi, s pocitem nevolnosti nebo prekolapsovými příznaky. Mnohdy jsou lidé se syndromem zlomeného srdce mylně vedeni pod diagnózou infarktu myokardu. Ale jejich koronární tepny ve skutečnosti nemají žádné infarktové nálezy.
K zlomenému srdci (heart broken syndrom) dochází v náročném stresovém období následkem psychického šoku. Příčinou může být smrt blízkého člověka, náhlá ztráta zaměstnání či domova, rozchod apod. Tyto impulsy spouští vyplavení velkého množství hormonů, které postihnou i srdce – dochází k tzv. kardiomyopatii a srdečním obtížím. Toto onemocnění srdce je naštěstí časově omezené, téměř ve sto procentech pacientů dojde k úpravě stavu. Ale má to háček – nikdo totiž neví a není jak to zjistit, jestli někteří jedinci neumírají v první fázi, kdy nestihnou být vyšetřeni. Teoreticky to nemůžeme vyloučit.
Jak se zlomené srdce léčí?
Symptomaticky. Zaměřujeme se na zklidnění a posuzujeme celkový zdravotní stav pacienta. Pokud například odhalíme zvýšený krevní tlak, což je v tomto případě běžné, podáme léky na jeho úpravu.
Jsou syndromem zlomeného srdce ohroženější ženy, nebo muži?
Lze předpokládat, že ohroženější jsou obecně vnímavější jedinci, ale studie na to nemáme. Zlomené srdce může postihnout obě pohlaví, nicméně ženy jsou trochu odolnější. Kdybych to chtěla hodně odlehčit, tak ženy život vystavuje větší míře stresu, a tak se nehroutí úplně ze všeho…
Je spouštěčem vždy nárazová událost a náhlý stres?
Ano, poslední, rozhodující faktor je vždy nárazový. Je to přitom velmi individuální. Někteří lidé špatně snáší i sebemenší vykolejení z denních zvyklostí, už je to pro ně problematické. Jiní si naopak ani těžké životní nástrahy vůbec nepřipouští. Řeknu vám dva příklady ze své praxe. V době studií jsem dostala na starost pokoj, byl tam mladý muž, kterému musela být po havárce na motorce amputovaná noha pod kolenem. Neskutečně mě překvapil, když mi vážně a s nadhledem sdělil, že to dopadlo ještě dobře, že už se díval na protézy a na motorku se určitě brzy vrátí. Pak přijdete na jiný pokoj, tam je osoba, která přehlédla schod a na vysokých podpatcích spadla a přivodila si zlomeninu nosu. Ten nebyl ani nijak zvlášť deformovaný. Byla to otázka vstřebání modřin. K této ženě byl volán i psychiatr, svoje zranění absolutně neunesla. Psychologové nás dělí na sangviniky, melancholiky, choleriky a flegmatiky a podle tohoto našeho naturelu potom různě snášíme nejrůznější životní situace.
Jako zlomené srdce je v medicíně označován i odlišný jev, tzv. Takotsubo syndrom. Odkud se vzal jeho nezvyklý název?
Velmi důležitá otázka. Název Takotsubo pochází z Japonska, v japonštině označuje rybářský koš určený k lovu chobotnic. Tvarově připomíná žárovku, což také vedlo k asociaci se "zlomeným srdcem". Zatímco ve výše popisovaném případě jde o lidový název a mluvíme spíše o emocionální situaci, u Takotsubo syndromu máme zachytitelnou změnu při lékařském vyšetření a typický obraz při zobrazení magnetickou rezonancí.
Jedná se o získané onemocnění myokardu, které řadíme mezi neklasifikované myopatie. Syndrom Takotsubo dělíme na primární, kdy nově vzniklé kardiální obtíže donutí nemocného vyhledat lékařskou péči, a na sekundární, kdy se objevuje velmi často u hospitalizovaných nemocných, kteří trpí již i jiným, základním onemocněním.
Co je pro Takotsubo typické?
Charakteristické jsou vratné poruchy kinetiky, které nemají původ v ischemickém postižení ani v zánětu myokardu. Onemocní se objevuje také v naprosté většině případů v souvislosti se stresovou zátěží. V současné době se jako hlavní důvod jeho vzniku předpokládá tzv. omráčení myokardu výjimečně vysokými hladinami katecholaminů. Literatura uvádí, že Takotsubo se objevuje v 90 % případů u žen starších 50 let, vysvětlením je snížená hladina estrogenů.
Hlavními obtížemi bývají cca v 50 až 60 % bolesti na hrudi, přibližně v 30 % dušnost, méně často pacienti trpí pocitem nepravidelnosti srdečního rytmu, nutkáním k zvracení, kašlem nebo bušením srdce.
Jak často se ve své praxi s tímto onemocněním setkáváte?
Syndrom Takotsubo jsme v posledních pěti letech diagnostikovali třikrát, a to dvakrát u starších mužů, u jednoho dokonce opakovaně. Četnost výskytu odhadujeme i podle počtu vyšetření koronárních tepen při podezření na akutní infarkt myokardu, zastoupení nemocných s Takotsubo činí asi 2 % vyšetřených.
Je syndrom Takotsubo nebezpečný?
Léta byl považován za zcela nezávažný, ale jak se bohužel ukazuje, zhruba u 50 % pacientů je jeho průběh komplikován. Až u 40 % nemocných může dojít k rozvoji srdečního selhání, u 5–15 % k fibrilaci síní, až 8 % nemocných může postihnout intrakardiální trombóza.
Úmrtnost při hospitalizaci se udává 1–4,5 %, pětiletá úmrtnost dokonce 3–17 %. K opakování (recidivě) dochází u 5–22 % pacientů. Všichni nemocní s podezřením na Takotsubo syndrom by proto měli být hospitalizováni minimálně 24 hodin a léčeni podle příznaků. Speciální léčba Takotsubo zatím neexistuje.
Na místě je zároveň onkologická prevence. Tento syndrom, jak se dočteme v odborné světové literatuře, totiž může být provázen vznikem maligních nádorů.
V médiích se čas od času objeví smutný titulek, který informuje o náhlém úmrtí někdy i mladého člověka. Co může být příčinou?
Náhlá smrt je definovaná jako smrt, která nastává do jedné hodiny od prvních příznaků. A to i u jedinců, kteří se dosud neléčili. Lidé v tomto intervalu často vůbec nejsou vyšetření. Pokud neexistuje podrobný pitevní nález, tak těžko říci, co se stalo. Může to být infarkt myokardu, cévní mozková příhoda nebo plicní embolie. To jsou tři nejčastější příčiny náhlého úmrtí.
Jak je možné, že na první pohled zdravému člověku selže srdce? Stává se to zejména u sportovců…
Právě na toto téma jsme v IKEM měli speciální preventivní program, zajímavá data jsme pak publikovali na mezinárodních fórech. Jak se ukázalo, především u vrcholových sportovců mladého věku, teenagerů, se velmi vyplatí důkladné vyšetření, i vážné srdeční vady mohou být totiž zcela bezpříznakové. Platí, že většina náhlých úmrtí u sportovců se týká kolektivních sportů. Máme konkrétní případy chlapců, u nichž takové to kolektivní hecování a soutěživost vedou k tomu, že například nedoléčí běžnou virózu nebo přehlíží zdravotní potíže. Jsou to talentovaní, pracovití a zdánlivě odolní jedinci, s vidinou hvězdné kariéry chtějí podávat výkony, je to spojeno se společenskou prestiží, výdělkem. Po vyslovení diagnózy, která se neslučuje se zápřahem vrcholového sportovce, se setkáváme i s tlakem a nevolí rodiny. Stalo se dokonce, že jsem od rodičů dostala vynadáno. Nakonec to jsou právě oni, kteří přijdou a za včasnou diagnózu poděkují, byť není příznivá, ale může zachránit život.
Co následuje po zjištění vážné diagnózy u mladého sportovce?
Rodičům se vždy snažím vysvětlit, že lpění na vrcholové sportovní kariéře za každou cenu může dopadnout špatně, dokonce i náhlým úmrtím. Jestliže nemocné dítě nechají vystavené nejnáročnějším tréninkům a obrovskému stresu – ono chce být samozřejmě dobré, kolektiv ho žene k nejvyšším výkonům – například u chlopenních vad se chlopeň velmi rychle opotřebuje a brzy to skončí její náhradou. Předkládám to rodičům ke zvážení, vysvětluji jim problém. Někdy stačí pro příznivější prognózu přejít do nižší sportovní ligy, kde nejsou tak tvrdí podmínky. Sportu pro radost za určitého předpokladu dávám zelenou, pokud jsme vadu preventivně podchytili a pracujeme s ní.
Traduje se, že srdce žen před menopauzou je chráněno hormony, a tak je méně ohrožené než srdce mužů. Je to pravda?
V době menstruačních cyklů v těle převažují estrogeny, dochází k jinému metabolismu tuků a cukrů než v menopauze. Poté organizmus vyrábí méně estrogenu a jeho účinnost tedy klesá. Naopak stoupá hodnota aterogenního, tedy "nehodného" cholesterolu, který se ukládá do plátů v tepně a vytváří zde tzv. tukové jádro. Když už pláty v tepně jsou, chceme, aby byly alespoň stabilní a aby se zmenšily – k jejich snížení pomáhají léky zvané statiny.
V období menopauzy se mění rovněž metabolismus cukrů, proto také raketově stoupá výskyt vysokého krevního tlaku po 60. roce věku ženy, sledujeme zároveň velký nárůst ischemických chorob srdečních. Ve stáří se tedy karta obrací a ženy jsou kardiovaskulárními chorobami ohroženější než muži.
Jsou zmíněné statiny, tedy léky na cholesterol, nebezpečné?
Takto jednoznačně absolutně ne. Statiny jsou na trhu od roku 1995. Je naprosto nezpochybnitelné, že díky statinům se v populaci zásadně snížil výskyt infarktu myokardu a celková úmrtnost. Někdy sice vyvolávají nežádoucí účinky v podobě bolesti svalů a kloubů, ale to se dá řešit. Neplatí ani mýtus, že se musí užívat do konce života, léčba se může měnit. V posledních letech se objevily nové léky, které našim pacientům – dle potřeby – doporučujeme.
Každopádně v boji proti vysokému cholesterolu se vždy začíná režimovými opatřeními, tj. snížením konzumace živočišných tuků, pozor třeba na tučné, aromatické sýry. Velmi důležitý je pohyb, který zvyšuje hodnotu ochranného, "hodného" cholesterolu. Doporučuji aerobní pohyb – chůzi, jogging, plavání, jízdu na kole nebo běh. Tak si i nejlépe zlepšíte celkovou kondičku. Rozhodně doma netahejte skříň a nezvedejte ve fitku činky – tak by první krok ke zlepšení fyzické výkonnosti, zejména při vyšším krevním tlaku, vypadat neměl. Riskujete, že se vám tlak ještě zvýší a krev začne turbulentně proudit, čímž vnikne pod plát a uvolní ho. Výsledkem je ucpaná tepna. Nejhorší je, když to s fyzickou zátěží přežene úplně netrénovaný člověk.
Jaké doplňky stravy můžou mít pozitivní vliv na cholesterol?
Například výtažek z červené rýže, koenzym Q10 nebo omega-3 mastné kyseliny jsou prospěšné pro srdce a patří do ranku režimových opatření. Omega trojku obsahuje rybí maso, zejména z mořských ryb, nebo rostlinné oleje.
Jaký olej si vy osobně, paní profesorko, přidáváte do salátu?
Řepkový olej. Olivový byl doporučován dříve, od roku 2006 americká Food and Drug Administration doporučuje řepkový, protože je o 20 % účinnější, má větší poměr nenasycených kyselin. Slunečnicový olej obsahuje více omega-6 kyselin, ale těch máme většinou dost a není potřeba je doplňovat.
Jak si doma správně měřit krevní tlak?
Krevní tlak stoupá s věkem, v sedmém decéniu (tedy po šedesátce) ženy předhání muže. Tlak si měříme po několikaminutové klidové fázi. Manžety musí mít odpovídající šířku. První měření je většinou vyšší, vůbec není směrodatné. Druhé měření provádíme asi po minutě a lze ho považovat za přesnější. Mezi pravou a levou rukou je u každého člověka menší rozdíl, ať už z důvodu anatomické disproporce, nebo zkrátka kvůli tomu, že není měřeno nikdy ve stejný okamžik. Vždy se pak měří na ruce, kde je krevní tlak vyšší. Při zjištění výrazné asymetrie hodnot je třeba poradit se s lékařem, zda nedoporučí ještě další vyšetření.
Co může znamenat bušení srdce a píchání na hrudi?
Píchání u srdce není obvykle od srdce, nezřídka je to od páteře, doporučuji navštívit lékaře. A bušení jsme asi zažili všichni, nemusí znamenat nic vážného. Zrychlená tepová frekvence je častá mimo jiné v těhotenství, ale může provázet i chorobu štítné žlázy… I zde proto platí, že opakované bušení srdce je důvodem ke konzultaci s lékařem.
Má na zdraví našeho srdce vliv kvalita spánku?
Dělali jsme studii, která ukázala, že nejlepší hodnoty cholesterolu měli lidé s porodní váhou kolem 3000 gramů, kteří v dospělosti spali 7 hodin denně a dvakrát týdne cvičili. Jedinci, kteří málo spí, jsou obvykle ve stresu, což srdci neprospívá. Nicméně zdůrazňuji, že potřeba spánku je ryze individuální. Mně například stačí zhruba čtyři hodiny denně, zato spím velmi intenzivně.
Co udělá s tepnou jedna vykouřená cigareta?
Po vykouření jedné cigarety dochází ke stahu tepen na dobu deseti minut. U kuřáka, který se vzdá cigaret, se pozitivní výsledek dostaví velmi rychle. Například ke zlepšení samoočišťovací funkce dýchacích cest dochází v průběhu několika dnů po típnutí poslední cigarety.
Jak se vám daří přesvědčovat pacienty, aby přestali kouřit?
Někdy jsou naše apely naprosto zbytečné. Lidé po infarktu myokardu nám třeba přestanou kouřit, ale jen na pár měsíců nebo rok. Odjedou do lázní, tam se dají dohromady, začne jim být zase fajn a spadnou do toho znovu. Dlouhodobá úspěšnost pro nás není moc uspokojivá, a to ani po závažných operacích srdce, transplantacích, u těžkých diabetiků. Důležité totiž je, aby to bylo vnitřní rozhodnutí daného jedince. A že motivace jsou někdy zvláštní až bizarní!
Vzpomenete si na konkrétní případy?
Jeden pacient prodělal těžký infarkt myokardu, byl čtyři týdny víceméně v bezvědomí. Ale neměl na to jedinou negativní vzpomínku, protože doma spadl na zem a pak se probral a bylo mu zas celkem dobře. Poté mu byl diagnostikován nádor plic, který se podařilo odstranit bronchoskopicky. Ani to ho neodradilo od kouření. Jednoho dne přišel na kontrolu a cigarety jsem z něj už necítila. Tak jsem nabyla dojmu, že jsme v naléhání úspěšní. Kdepak! Vysvětlil mi, proč přestal kouřit. Když byl malý, jezdil na chalupu k dědečkovi. Tenkrát dědovi slíbil, že za domem zasadí jablůňky. Jelikož byl už v důchodu, měl čas na to slib splnit. Tak tam prý seděl u zasazených stromků a řekl si, že jim přeci nebude kouřit. U jiného silného kuřáka to byly rybičky v akváriu, které ho zbavily závislosti, nechtěl jim zamořovat životní prostředí.
A co náhražky nikotinu, například náplasti, žvýkačky?
Někteří pacienti si nalepí náplast, ale k tomu ještě stále kouří, takže paradoxně v některé fázi mají nikotinu ještě víc. To je zlé. I přechod na náhradní systémy, jako je nahřívaný tabák, je špatný. Čistě z biologického pohledu je to něco, jako byste kouřila zahnívající kompost, tam je zhruba stejná teplota. Opět to ničí výstelku dýchacích cest a mohou tam být kancerogenní látky. V nikotinových náhražkách, kde nedochází k hoření tabáku, je sice méně kancerogenních látek, ale ani to není ideální, protože u nich odpadá kýžený pocit slasti. Při kouření se totiž uvolňuje nikotin, hormon štěstí. Náhražka tedy nepřináší, co si od ní uživatel slibuje.
Napravuje se postoj lidí ke kouření?
To bych neřekla, kouření zůstává velkým problémem. My jsme k cigaretám jako společnost poměrně tolerantní. Co se týče kouření mladistvých, tak to není vůbec uspokojivé, stále jsme skoro na dvaceti procentech. Matematické predikce uvádí, že kdyby se přestalo kouřit, klesne manifestace ischemické choroby srdeční o 40 procent.
Je léto, doba dovolených. Měli bychom při delších letech myslet na prevenci žilní trombózy?
Lety do dvou hodin nemá cenu řešit. U letů nad čtyři hodiny postupujte individuálně. Pokud se léčíte například s křečovými žílami, konzultujte vhodná opatření se svým lékařem.
Tento rozhovor vznikl pro letní vydání časopisu Estetika.