Zdraví dítěte i budoucí maminky pod kontrolou

Ultrazvuk, odběry, stěry a mnoho dalšího. Máme pro vás přehledného průvodce vyšetřeními v těhotenství, která předchází řadě rizikům a jsou nezbytná pro bezpečný a bezstarostný start nového života.
Dvěma čárkami na testu to teprve začíná…
Těhotenský test ukázal dvě čárky, gynekolog vám předal těhotenskou průkazku a vy už se těšíte na miminko. Vedle výbavičky vás ale čeká i řada vyšetření, ve kterých se nemusí být snadné vyznat. Co všechno vás během devíti měsíců čeká? A která vyšetření je možné absolvovat navíc?
"Počet vyšetření se může zdát na první pohled vysoký. Nicméně jejich cílem je zajistit, aby těhotenství proběhlo v klidu a bez komplikací," říká MUDr. Kateřina Šédová z organizace Loono. "Pravidelné prohlídky a vyšetření představují klíčový prvek pro zdravé těhotenství i bezpečný porod a poskytují možnost zjištění a řešení potenciálních problémů včas," dodává lékařka.
První trimestr: komplexní prenatální vyšetření
V prvním trimestru vás čeká vstupní prohlídka a odběr krve – stanoví se krevní skupina, přítomnost protilátek, krevní obraz, hladina cukru v krvi a testy na HIV, syfilis a hepatitidu B. Vyšetřují se také protilátky proti zarděnkám (pokud jste nebyla očkovaná) a na toxoplazmózu.
Mezi 11. a 13. týdnem následuje první ultrazvuk, při kterém lze zároveň absolvovat kombinovaný screening na vývojové vady. Ten zdravotní pojišťovna nehradí, ale lze na něj využít příspěvek z fondu prevence. Cena se pohybuje kolem 1800 Kč.
Druhý trimestr: screening těhotenské cukrovky
Ve druhém trimestru se sleduje vývoj plodu, poloha placenty i množství plodové vody. Lze absolvovat podrobnější morfologické vyšetření (ultrazvuk), které ale pojišťovna nehradí – i zde je možné využít příspěvek.
Mezi 24. a 28. týdnem se provádí orální glukózový toleranční test (oGTT), který slouží k odhalení těhotenské cukrovky. Po odběru krve nalačno následuje vypití roztoku glukózy a další dva odběry v hodinových intervalech.
Konec třetího trimestru: pozor na streptokoky!
Ve třetím trimestru vás čekají další krevní testy a ultrazvukové vyšetření aktivity plodu. Mezi 30. a 32. týdnem lze podstoupit screening růstové restrikce plodu.
V posledních týdnech těhotenství se provádí stěr z pochvy a konečníku na streptokoka skupiny B. Tento typ bakterie je sice pro matku většinou neškodný, ale u novorozenců může způsobit závažné infekce. Pokud je výsledek pozitivní, podává se při porodu preventivně antibiotikum.
Nakonec výběr porodnice a srdeční "monitor"
Kolem 36. týdne těhotenství by už měla být vybraná porodnice, kde se provede vstupní prohlídka. Součástí závěrečné péče je také pravidelné natáčení kardiotokografického záznamu (CTG, tzv. "monitor"), který sleduje srdeční činnost plodu a děložní stahy. Provádí se jednou týdně, po termínu porodu i častěji.
Návštěvy zubaře a praktického lékaře
Během těhotenství je doporučeno absolvovat dvě preventivní prohlídky u zubaře a jednu u praktického lékaře. Ten by měl provést i EKG.
"Výše popsaný výčet zahrnuje běžná vyšetření, která se týkají těhotných s nízkým rizikem. Ženy, u nichž lékaři identifikují určitý rizikový faktor, představují zvláštní kategorii. Způsob vyšetření a jejich frekvence je pak individuální a závisí přímo na zdravotním stavu konkrétní ženy," upozorňuje MUDr. Kateřina Šédová a doplňuje: "Pokud by vám nebylo cokoliv jasné, určitě se nestyďte zeptat svého gynekologa."
Úplná verze textu je otištěna v časopise Estetika, vydání 3-5/25.