Regenerace pokožky pomocí polynukleotidů
Polynukleotidy jsou řetězce složené z nukleotidů a tvoří strukturu nukleových kyselin DNA a RNA, které mj. přenáší genetickou informaci. Využití si našly i v moderní estetické medicíně, v oblasti anti-aging procedur a regenerace pleti. O svých zkušenostech hovoří MUDr. Milena Česák, Ph.D., ze Signature Clinic.
Zaměřujete se na estetické zákroky v obličeji, na jaké metody nedáte dopustit, paní doktorko?
Jelikož věřím na komplexní přístup k obličeji, tak si nedokážu vybrat jednu konkrétní věc, každý potřebuje něco jiného.
Prozradíte nám, jaké procedury podstupujete vy osobně?
Určitě nedám dopustit na biorevitalizaci.
Jaké jsou výhody ošetření polynukleotidy a které problémy řeší?
Polynukleotidy se v poslední době v estetické medicíně využívají stále více. Tento typ ošetření přináší pomáhá řešit různé problémy pleti a pokožky. Polynukleotidy podporují regeneraci buněk a zlepšují procesy, jako je oprava poškozené pleti a zvýšení produkce kolagenu, což vede k vyhlazení jemných vrásek a zpevnění pokožky. Mají také silné hydratační vlastnosti a zlepšují schopnost suché pokožky udržet vodu, dochází k jejímu zjemnění a zlepšení textury. Díky stimulaci syntézy kolagenu a elastinu se zvyšuje elasticita pleti, výsledkem je pevnější a pružnější pokožka.
Polynukleotidy mají rovněž protizánětlivý a hojivý účinek, pomáhají zklidnit podrážděnou pleť například po kosmetických zákrocích a snižovat začervenání – to je užitečné zejména v případě sklonu k akné nebo u citlivé pleti. Celkově tedy zpomalují stárnutí a zlepšují vzhled pokožky, která může vypadat zdravější díky stimulaci regenerace kožních buněk a zpevnění její struktury.
Jak aplikace polynukleotidů na vaší klinice probíhá?
Po příchodu klientku v ošetřovaných partiích namažeme anestetickým krémem. Následně se polynukleotidy do pokožky povrchově aplikují tenkou jehličkou. Regeneraci a stimulaci tvorby kolagenu lze tímto způsobem provést na celém obličeji nebo se zaměřit pouze na oční okolí, také lze ošetřit krk, dekolt, ruce. Procedura je rychlá, bezbolestná a musí ji provádět vyškolený odborník.
Jak dlouho trvá rekonvalescence, kdy se dočkáme výsledného efektu a jak často je vhodné ošetření polynukleotidy opakovat?
Rekonvalescence je obvykle velice krátká, zarudnutí přetrvává 1–2 dny, můžou se objevit modřinky, které se ale rychle vstřebají. Efekt se obvykle projevuje postupně. Pro dosažení optimálních výsledků doporučuji absolvovat několik sezení. Zároveň je důležité udržovat pleť i vhodnou domácí péči.
Dá se ošeření polynukleotidy kombinovat s jinými procedurami?
Určitě. Záleží na klientce a na konzultaci, kde se dohodneme, jaké ošetření je zapotřebí.
Absolvovala jste sama ošetření polynukleotidy?
Ano, samozřejmě. Je to skvělý způsob udržování pleti v kondici – je krásně rozzářená a vypnutá. Zastávám názor, že krása v estetické medicíně by měla zůstat neviditelně viditelná.
Skinbooster i mezoterapie jsou mikrojehličkové kosmetické procedury, které zlepšují vzhled pleti a její kvalitu, ale liší se v několika ohledech, včetně použitých látek, technik a cílů ošetření. Skinbooster je metoda zaměřená na hloubkovou hydrataci pleti a zlepšení její struktury, elasticity a textury. Obvykle používáme kyselinu hyaluronovou, Přínosem je vyhlazení jemných vrásek, obnova objemu. Skinbooster je méně invazivní než tradiční výplně vrásek a často se používá k dosažení přirozeného vzhledu bez výrazných změn tvaru obličeje. Mezoterapie je širší termín, má různé způsoby aplikace a její účinky nejsou omezeny pouze na hydrataci. Při ošetření používáme látky, jako jsou vitaminy, aminokyseliny, minerály, kyselina hyaluronová nebo růstové faktory. Cílem je nejen rejuvenace pleti, ale také řešení specifických problémů, jako je vypadávání vlasů či akné. Mezoterapie je flexibilnější, protože umožňuje přizpůsobení ošetření konkrétním potřebám.