Ani krém s SPF není nikdy stoprocentní­ 

09.07.2025

Na sezonu dovolených se přirozeně těšíme celý rok. Jenže letní radovánky mají bohužel i stinné stránky. Pokožka na slunci trpí, pigmentace často překročí hranici roztomilých pih a naše letní outfity "zdobí" koláče potu. Naštěstí se tomu všemu dá účinně předcházet. Jak na to, popisuje majitelka kliniky estetické medicíny Formositas Ivana Pokorná.

Jak by ženy měly pečovat o pleť před odjezdem na dovolenou, co za kosmetiku sbalit s sebou a jakou kúru si dopřát po návratu?

Krém s vysokým SPF, ideálně 50+ určitě nemůže ve vašem zavazadle chybět. V horkých, letních dnech vedle solární protekce nezapomínejte především na hydrataci – jak zevnitř (dostatečným příjmem tekutin, nejlepší je neperlivá voda), tak i vně - lehké, hydratační, nekomedogenní krémy jsou tak další nezbytností. Ženám po čtyřicítce prospěje aplikace injekčních přípravků s nesíťovanou kyselinou hyaluronovou, která kůži zajistí hloubkovou hydrataci – před dovolenou ji posílí a pomůže lépe zvládat náročnější podmínky, po návratu zregeneruje.

Léto není vhodné pro některé kosmetické č estetické procedury. Jaké byste nedoporučila a proč?

Měsíce s vyšší intenzitou slunečního svitu nejsou vhodné k provádění laserových ablačních procedur, chemických peelingů či jakýchkoliv ošetření k redukci hyperpigmentací. Aplikaci topických přípravků, které zvyšují fotosenzitivitu, je rovněž vhodné se vyhnout. Výrobce má povinnost na tuto skutečnost spotřebitele výslovně upozornit. Patří mezi ně především retinoidy, AHA a BHA kyseliny či některé esenciální oleje (citrusy, bergamot…) a vonné látky. Rovněž parfém v létě nikdy neaplikujte na odkryté části těla.

Jaká ošetření je v teplých měsících možné, ba dokonce prospěšné podstoupit?

Moderní estetická medicína dnes již nabízí velké množství ošetření obličeje i těla, která lze provádět celoročně – ostatně kdy jindy ženy chtějí být krásnější než právě v létě? Mezi ošetření, která si můžete bez obav dopřát a jež prospějí jak vašemu vzhledu, tak i kondici vaší kůže, patří neinvazivní radiofrekvenční procedury, BBL lifting nebo naše letošní novinka: thermolifting Mediostar.

Mediostar je výkonný diodový laser německého výrobce Asclepion a nabízí vedle efektivní trvalé epilace a cévního laseru i thermolifting – neinvazivní proceduru, u které jsme vypracovali vlastní protokol, spočívající v ošetření dvěma různými aplikátory. První část ošetření probíhá klasicky, nanesením kontaktního gelu a provedením speciálních liftingových tahů. Dochází při nich k intenzivní termické stimulaci kůže a podkožní tkáně, jejímž výsledkem je nastartování reprodukce kolagenu a elastinu. Druhá část ošetření je bezkontaktní, přesto velmi intenzivní. Vedle výše uvedeného je jejím výsledkem zjemnění pórů i vrásek, viditelné zjemnění a vyhlazení pokožky. Při absolvování 3 až 4 po sobě jdoucích procedur s odstupem 10 až 14 dní se můžete těšit na komplexní, velmi pěkný efekt.

Jste zastánkyní eliminace pocení pomocí botulotoxinu? Je nutné po aplikaci zohlednit nějaká omezení, například co se létání či koupání týče?

Botulotoxin se pro redukci zvýšeného pocení používá běžně a výsledky procedury, je-li provedena správně, jsou spolehlivé. Je však třeba si uvědomit, že aplikaci botoxu, bez ohledu na lokalitu, není vhodné opakovat v kratších intervalech než čtyři měsíce. Pokud tedy chodíte na pravidelná ošetření obličeje botulotoxinem, je nezbytné aplikaci do podpaží provést ve stejné době, resp. v rámci intervalu 21 dní. V opačném případě se vystavujete riziku rozvoje rezistence na botulotoxin, která je bohužel trvalá.

Pro ošetření platí obecně známá doporučení týkající se omezení sportu, saunování a dodržení specifického režimu čtyři hodiny po aplikaci. Létat by se mělo nejdříve za tři dny po ošetření – z praxe nicméně mohu říci, že několik našich klientů toto doporučení porušilo a zpětně nás informovali, že žádné problémy nezaznamenali.

Letním estetickým strašákem pro řadu žen je tvorba pigmentových skvrn. Jak vznikají a lze se jim vyhnout?

O tom, že je třeba pokožku chránit před sluncem, se píše všude pořád dokola. Všichni víme, že intenzivní slunění urychluje stárnutí pokožky, zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže a vede k vzniku hyperpigmentací. Podíváme se tedy na problém trochu z jiného úhlu: převážná většina žen si myslí, že když použijí krém s vysokým SPF, mohou svoji tvář vystavit slunečním paprskům bez obav z výše uvedeného. Zní to příliš jednoduše, než aby to byla pravda, co říkáte?

Pravda je totiž taková, že vás žádný krém světa před nevzhlednými pigmentovými skvrnami neochrání. Jediné, co doopravdy funguje, je mechanická ochrana – klobouk, kšiltovka, slunečník. Pokud vás trápí nerovnoměrné ukládání pigmentu všeho druhu, doporučuji ochranu v maximálním možném měřítku. Zkušení odborníci vám po sezoně sice dovedou hyperpigmentace způsobené expozicí slunečnímu záření odstranit, ale je potřeba si uvědomit, že v okamžiku, kdy se znovu vystavíte slunci, problém se vrátí.

Největším strašákem mezi typy hyperpigmentace je bezpochyby melasma. Základní příčinou jeho rozvoje je hormonálně modulovaná hyperaktivita melanocytů čili buněk odpovědných za produkci kožního barviva melaninu a tedy i za barvu pokožky. Vznikají plošná, mnohdy velmi rozsáhlá ložiska – pigment se ukládá často i v hlubších vrstvách kůže, což ztěžuje léčbu. UV záření dále stimuluje melanocyty a zvyšuje produkci melaninu, ale základní mechanismus je hormonálně podmíněný. Přístup k dlouhodobé terapii musí být komplexní a vyžaduje spolupráci klienta.

Na jaké kosmetické přípravky nedáte v létě dopustit vy osobně?

V podstatě bych jen zopakovala to, co jsem uvedla na začátku našeho rozhovoru. Použít pod krém vhodné sérum je vždy benefit, pro mne jsou to přípravky s vitaminem C a séra s peptidy.

www.formositas.cz 

Rozhovor vznikl pro časopis Estetika 6-8/25