Vyvarujte se chřipky

Text: Prima Žena
18. října 2016 | 15:00

Letošní podzim počátkem září vypadal spíše na pokračující léto, ovšem to za sebou udělalo tlustou čáru a podle počasí se zdá, jako bychom snad rovnou přeskočili do zimy. Aklimatizace je skoro nemožná, a tak se stáváme velice náchylnými k onemocněním, jako je např. chřipka či nachlazení.

Proč zvýšit pozornost právě na podzim, když nás tyto nemoci můžou postihnout kdykoliv během roku? Zimní období je totiž velkou zkouškou pro naši obranyschopnost a životní styl. Letní měsíce byly plné přejídání nebo válení na sluníčku, takže naše imunita je značně oslabená, a než se stihneme vrátit do neprázdninového režimu, nemoc už je tu.

Chřipka nás může postihnout opravdu velice náhle. Projevuje se bolestí svalů a kloubů, zimnicí, rýmou, bolestí v krku nebo kašlem a také teplotou. Vzhledem k tomu, že se chřipka léčí především a pouze klidem na lůžku, popřípadě léky tlumícími příznaky, je opravdu nutné ji vyležet. A hlavně nepodcenit, protože její přenos je velice snadný, a často tak dochází k sezonním epidemiím. Abyste takovému šíření zabránili, pokuste se v tomto období vyhýbat místům s velkou koncentrací lidí, tedy kinům, divadlům, supermarketům apod.

Byla již řeč o obranyschopnosti a životním stylu – to je přesně klíč k prevenci a k zdravě prožitému chladnému období. Základními pravidly jsou pestrá strava, dostatek vitaminů v podobě ovoce a zeleniny, pohyb a vhodné oblékání. Obecně se přijímaná dávka vitaminů v zimním období snižuje, protože ovoce a zelenina nejsou tak lehce dostupné, ale v dnešní době si lze vypomoci různými doplňky stravy, kterých máme na výběr opravdu mnoho a díky nimž se s chřipkou hravě vypořádáme.

Vhodné je zvýšit příjem především vitaminů typu A, B, C. Účinné jsou také antioxidanty, jód, zinek nebo měď. Ze zmiňovaných doplňků stravy můžete vyzkoušet ty na bázi betaglukanů, což jsou čistě přírodní látky, které podporují imunitu. Betaglukany nalezneme např. v přípravkách z hlívy ústřičné, v ječmeni, ovsu nebo kvasinkách. Pokud si nejste jisti výběrem, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem. Předejdete tím jak výběru nekvalitních doplňků, tak nákupu asijských produktů, které nesplňují evropské normy a mohou být i životu nebezpečné.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Scénář života

Zhubnu alespoň 5 kilo, budu cvičit, začnu zase chodit na angličtinu, nebudu utrácet... více

Sothys Paris

Zákrok na klinice estetické medicíny obvykle plánujeme v souladu se svými... více

Kalorické bomby

Máte pocit, že v létě zaručeně musíte zhubnout, protože se více hýbete, jíte... více

Šminky na odpis

Díky kosmetickým produktům se můžeme udělat krásnější, mladší, zajímavější.... více

Zdravé hubnutí

Téměř každý člověk někdy vyzkoušel alespoň nějakou dietu. Výsledky však, až na... více

Vytvarujte si tělo!

Řekněte jednou pro vždy sbohem svým tukovým polštářům! Ultrazvuková liposukce... více