Syndrom prostředního

Text: ESTETIKA
28. srpna 2017 | 09:00

Nebyla jsem nejstarší, abych mohla rozhodovat, nebyla jsem ani nejmladší, ta nejroztomilejší, co může všechno. Jak jsou na tom prostřední děti a jak ovlivňuje pořadí narození jejich pohled na svět a vztahy s okolím? Na první dítě rodiče čekají s nadšením, jde o objevování nepoznaného. První dítě je hýčkané, vystavované a celý svět se točí jen kolem něho... tedy až do doby, než se narodí druhé dítě.

To bohužel nikdy nezažije pocit být jediným a výjimečným dítětem, protože nikdy nebude samo. O pozornost se musí dělit se starším sourozencem. Když se pak narodí třetí dítě, bývá prostředí zcela odstrčeno na poslední kolej. Dochází k tomu, aniž by si to rodiče uvědomili. Nejhůře je na tom prostřední dítě, které je stejného pohlaví jako to nejstarší.

Být prostředňák nemusí být na škodu

Prostřední děti jsou ty druhé nebo i třetí v pořadí. Může se zdát, že si tyto ratolesti svůj příchod na svět načasovaly poněkud špatně. Rodiče jim běžně nevěnují tolik pozornosti jako ostatním dvěma ratolestem. Prostředňáčci nikdy nebudou mít privilegia jako prvorozený a pravděpodobně ani nepoznají benevolenci, s jakou se nejednou pohlíží na benjamínka rodiny, kterému se kolikrát splní každé přání dřív, než ho vysloví, a žádný jeho prohřešek není velký, aby za něj musel být potrestán.
Být tím „mezi“ má ovšem i své výhody. Druhorození mají v lecčems snadnější život, protože jim cestu již vyšlapal starší sourozenec. Přirozeně je pro ně právě on vzorem, který se snaží dohnat. Pro děti s pořadovým číslem dva je výhoda, že se rodí rodičům, kteří jsou zkušenější, více tolerantní, méně úzkostliví a nemají přehnaná očekávání. Současně nejsou tak rozmazlené jako ty nejmladší. Znají, jaké to je být následovníkem a současně vzorem a pomocníkem. Neschytají většinu rodičovských chyb, tak jako ti nejstarší, kteří jsou spíše „pokusnými králíky“, a učí rodiče být rodiči. Ani nemají tendence k zahálčivému životu a pohodlnosti jako ti nejmladší, kteří dostanou „všechno“ zadarmo. Právě díky tomu jsou prostředňáčci často velmi pohodoví, vynalézaví a nápadití.

Sourozenecká rivalita je normální

Chování prostředního potomka ovlivňuje i to, jak se vede nejstaršímu. Druhorození často se starším sourozencem zápolí, poměřují s ním síly a schopnosti v nejrůznějších oblastech. Chtějí být stejně dobří jako velký brácha nebo ségra. Někdy ovšem může rivalita fungovat i obráceně. Starší sourozenci téměř vždy těžko nesou, když je ten mladší v některých věcech lepší. Nejstarší si myslí, že mají nárok být ve všem jedničkou a o všem rozhodovat, a často to dají svým menším sourozencům silně pocítit. Díky tomu se ti mladší naučí, kdy je lepší ustoupit. Prostředňák má nejen zkušenosti, jaké to je být tím menším a slabším, tím, kdo musí staršího a silnějšího poslouchat, ale současně také ví, jak se slabšími komunikovat, a jaké páky použít, aby dosáhl svého.
Obecnou chybou je, když rodiče dříve narozeného potomka dávají tomu mladšímu za vzor. Ať už dobrý, či odstrašující. Takováto snaha být srovnáván s ostatními se člověku vryje do mysli a pak s velkými obtížemi bere sebe jako jedinečnou bytost, která má právo být sama sebou. V člověku to vyvolává silnou frustraci, že ať udělá cokoli, nikdy to nebude dost dobré, nebo to nikdy nestačí. Kvůli tomu prostřední děti buď trpí pocity méněcennosti, nebo jsou až velmi ambiciózní, protože tolik touží po chvále a uznání, že jsou schopni udělat cokoli. Neupadnou-li do světa sebelítosti, jsou prostřední děti velmi draví bojovníci. Jsou houževnatí a umí se poprat se životem. Z těchto dětí často vyrůstají skvělí diplomaté, talentovaní obchodníci, ale také bohužel lidé, které je možné celkem snadno zmanipulovat a vydírat, pokud v nich rodiče neposilují zdravé sebevědomí. Prostřední děti bývají obvykle nejvíce flexibilními. Často to jsou rebelové a exhibicionisti. Tyto děti jsou zvyklé na sobě velmi tvrdě pracovat. Mezi prostředníčky patří kupříkladu John Fitzgerald Kennedy, Madonna, Donald Tramp a Bill Gates.

Tlak svrchu i zespodu

Druhorozené dítě se může v rodině cítit odstrčené. Proto si velmi často hledá pevná a důvěrná přátelství mimo rodinu. I když to v dětství nemají úplně nejjednodušší, jsou v dobré pozici, která je naučí mnohému pro život. Jste-li matka prostředňáka nebo také druhorozeného dítěte, měla byste znát „rozvětvovací“ efekt. Jde o myšlenku, že druhorozené dítě se nechá nejvíce ovlivňovat dítětem nejstarším, třetí narozené tím, kdo se narodil druhý a tak dále. Každé dítě si hledá vzor a logicky ho vidí ve svém starším sourozenci. Pro první dítě jsou největším vzorem rodiče. Chlapci se vzhlíží v tatínkovi a dcery v maminkách. Mladší dítě vždy přirozeně vycítí, jestli může se starším sourozencem soupeřit, a jestliže ano, jde do toho. Pokud mladší sourozenec zjistí, že ten starší je chytřejší a silnější, vzdá to a jde si svou cestou, často diametrálně odlišnou. Prostřední potomek je často velký individualista. Přestane soupeřit o úspěchy prvorozeného a úlevy nejmladšího, úplně přehodí výhybku a pojede si po svém. V praxi to vypadá asi nějak takhle… Pokud je prvorozený snaživý šprt, bude druhorozený zaručeně propadat a bude z něj průšvihář. Je-li prvorozený dominantní, bude druhorozený spíše samotář a introvert. Pokud je starší sourozenec zlobivý, pak druhorozený si omotá rodiče kolem prstu tím, že bude hodnější a roztomilejší. Zjednodušeně se dá tedy říci, že je prostřední dítě opakem potomka narozeného bezprostředně před ním.
Prostřední dítě se musí naučit ustupovat, a to jak staršímu, tak mladšímu, což často vede ke snahám o únik anebo k podléhání manipulaci ze strany okolí. Dítě se snaží vytvářet si vlastní pravidla a řád, aby nebylo válcováno okolím. Není tedy divu, že více času tráví s přáteli a svými vrstevníky. Právě u nich hledá to, co se mu od mámy a táty často nedostává – rady, pochopení, jistotu, že není přebytečné. S tím souvisí i to, že prostřední děti odcházejí z domu jako první. I když tak navenek nemusí působit, jsou velmi uzavření. A i když jsou velmi často v rozpacích, nikdy to na nich nepoznáte.

Co můžete udělat pro pohodu prostředního dítěte?

Dodejte mu pocit výjimečnosti. Nechte je třeba něco rozhodnout za ostatní, případně mu udělte nějaké pravidelné privilegium. Nezapomeňte, že prostřední často mlčky trpí šatník po starším sourozenci, kupte mu tedy občas něco pěkného na sebe, co si samo vybere. Vytyčte si čas, který budete trávit jen s prostředním dítětem. Zajímejte se o to, co ho baví a co má rádo. Říkejte svému prostřednímu dítěti opakovaně a často, jak ho máte rádi a jak jste rádi, že ho máte. Nesrovnávejte ho se sourozenci! Nezvýhodňujte pouze jedno dítě, ale měřte jedním metrem, a to jak v odměnách, tak i v trestech.


Tipy pro prostřední sourozence

Jste-li právě vy prostředníčkem, využijte svou schopnosti jednat s lidmi. Jste velmi kreativní a flexibilní osoba s otevřeným pohledem na svět. Máte k životu vlastní přístup, snažte si ho co nejvíce udržet. Nenechejte se nikdy srovnávat s ostatními. Dávejte více najevo své názory a přesvědčení. A pokud máte pocit, že vás v rodině nikdo neposlouchal, vězte, že existují lidé, kteří vaše myšlenky ocení!
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Silonky ve spreji

Nepostradatelný pomocník při péči o nohy především v teplém období roku. více

Mýty o depilaci

S přicházejícím teplým obdobím přichází také doba zkracování sukní i kalhot. více

Péče o pleť

Podzim je tu a s ním také chladnější a sychravé počasí. Do šatníku zařazujeme... více

Bez chemie

Je jenom málo potíží, které vám znemožní jakoukoli fyzickou i duševní činnost... více

Sportovní podprsenka

Sport je důležitým nástrojem k vytvarování postavy k naší spokojenosti. více

Zdravé hubnutí

Téměř každý člověk někdy vyzkoušel alespoň nějakou dietu. Výsledky však, až na... více