Scénář vašeho života

Text: ESTETIKA
31. května 2016 | 13:56

Zhubnu alespoň 5 kilo, budu pravidelně cvičit, začnu zase chodit na angličtinu, nebudu utrácet víc, než chci… Kolik jste si dala v životě předsevzetí a kolik z nich se vám podařilo uvést do praxe? Co vás dělí od toho, aby se vám to konečně povedlo?

Každý člověk si dává v životě nějaké cíle a je jedno, jestli jim říká předsevzetí, snaha posunout se dál anebo touha něco dokázat. Obvykle lidé plánují změny na začátku roku, ale vlivem různých okolností se vyburcujeme klidně i na jaře. Stačí například jenom shodit kabát a mrknout na sebe do zrcadla...

Věční začátečníci

Připomíná vám tenhle scénář něco? Po návratu z dovolené, kde jste si připadala jako nedouk, protože všichni mluvili nějakou cizí řečí, zatímco vy jste pracně lovila základy angličtiny, abyste si mohla koupit alespoň rohlík, jste se přihlásila do jazykové školy. Chvilku to šlo, protože jste si osvěžila kdesi zasuté základy. Jenže když se probírala nová látka, neměla jste zrovna čas se po večerech učit, takže jste na další hodině vypadala, jako když neumíte do pěti počítat. Cestou domů jste si plánovala, jak se během týdne doučíte slovíčka i mluvnici, ale nevyšlo to. Dostala jste rýmu a na učení jste neměla náladu. Chuť dohnat o víkendu zameškané učivo ustoupila návštěvě z Moravy, takže zase nic. Nakonec jste usoudila, že nemáte zapotřebí se ztrapňovat a koupila jste si učebnici pro samouky, která se za dva měsíce jakousi záhadou ocitla založená hluboko v knihovně. Nechť odpočívá v pokoji, amen. Když už jsme u těch scénářů, jaký asi bude ten, který se týká věčného boje s nadbytečnými kily, hledání skvělé práce, nádherného bytu či pana Božského? Jako přes kopírák? Pak je třeba s tím něco dělat.

Buďte maximálně konkrétní

„Ujasněte si co nejkonkrétněji cíl, kterého chcete dosáhnout,“ říká psychoterapeutka Tereza Zahrádková z portálu Seberozvíjení.cz. ,,Současně si stanovte dobu, dokdy chcete tohoto cíle dosáhnout. Například hledáte-li partnera, nespokojte se jen s cílem „chci partnera“, ale současně si ujasněte, jaké má mít vlastnosti, jak by měl vypadat, jaké by měl mít zájmy, jakou by měl dělat práci, a stanovte si, dokdy ho chcete potkat,“ vysvětluje.
Svůj konkrétní cíl mějte také stále na očích. Sepište si důležité body cíle na papír a ten umístěte doma na viditelné místo. 

Přizpůsobte se cíli

Pokud hledáte partnera, je jasné, že nemůžete trávit většinu času v práci, být zalezlá doma a žít stejně stereotypním životem jako dosud. Začněte tím, že si skočíte ke kadeřnici, změníte šatník, koupíte si něco hezkého do bytu, vyhodíte staré nepotřebné věci. Zkrátka ponořte se do nového začátku a chovejte se tak, jako byste měla cíl už na dosah. Podle Terezy Zahrádkové byste měla přestat mluvit s přáteli o tom, jak je to hrozné, že jste už dva roky nenarazila na žádného chlapa, a přestat si stěžovat, že  nejspíš zůstanete do konce života sama. 

Žijte pro výsledek

Je důležité neodkládat plnění cíle na později. Vždycky se najde nějaký důvod, proč to nejde. Proto je lepší začít hned. Sžijte se s tím, čeho chcete dosáhnout. Chcete-li naučit francouzsky, kromě klasického studia v jazykové škole můžete svou snahu podpořit tím, že si začnete číst francouzské knihy. To, že zpočátku budete neustále používat slovník, nevadí, s přibývajícím časem najednou zjistíte, že už si čtete bez něj. Můžete také sledovat francouzské filmy, povídat si o Francii s kamarády a zajímat se o další možnosti, kterými byste se mohla přiblížit nejenom jazyku, ale i zemi. Pomůže, pokud si větší cíle rozdrobíte na menší části – budete tak sbírat malé úspěchy, které vás budou motivovat k dalším krokům, a nikoli jeden velký neúspěch při nesplnění velkého nedosažitelného cíle.
„Plňte si hlavně cíle, po kterých toužíte,“ podotýká psychoterapeutka Tereza Zahrádková. „Takové, které opravdu chcete, a nikoli ty, o kterých si myslíte, že byste jich měla dosáhnout.  Pokud si potřebujete splnit cíl, který byste ,mělaʻ, najděte si k němu správnou motivaci. Například potřeba většího řádu a lepší plnění povinností není moc motivující, ale cíl, že budete zažívat větší klid a budete se cítit vnitřně stabilnější, když zavedete do svého života více řádu, už je lepší. Každý se může naučit dosahovat svých cílů. Někomu z nás je to dáno přirozeně. Jsou lidé, kteří jsou přirozeně cílevědomí, umí se zacílit, jsou výkonní, nenechají se odradit, věří si, jsou plní energie. Tyto vlastnosti pomáhají člověku cíle dosáhnout, ale správným přístupem ho dosáhne každý z nás.“

Metoda Kaizen

Nemá smysl dávat si jeden velký cíl, ale postupovat dopředu malými krůčky, dělají se mnohem snáze, takže nás úspěšně posouvají k tomu, čeho chceme dosáhnout. Z této definice vychází i japonská metoda kaizen, kterou lze velmi úspěšně aplikovat ve všech sférách osobního i profesního života. Potřebujete zhubnout? Většina lidí se přihlásí do fitka, ve zdravé výživě si nakoupí nesmyslně předražené produkty a bezhlavě se vrhne do všech možných zaručeně fungujících diet. Jak dlouho vám taková změna vydrží? Měsíc, dva? A co teprve, až se dostaví „abstinenční“ příznaky. Z nedostatku sladkého se vám bude dělat špatně, z nadbytku pohybu vás bude bolet celé tělo, budete nevrlá, protivná a nebude s vámi legrace. Zkuste svůj přístup otočit. Místo absolutní změny si denně ubírejte počet dortíků a zmenšujte jejich velikost, cestou z práce vystupte o stanici dřív a běžte domů pěšky. Uvidíte, že za čas nebudete potřebovat ani jeden zákusek a procházky se stanou pravidelnou součástí vašeho dne. Postupně můžete přidávat změny nejenom do jídelníčku, ale i do pohybových aktivit. Vtip je v tom, že pomalou změnu tělo, lépe řečeno hlava, která se těm velkým leckdy úporně brání, vlastně ani pořádně nezaznamená. Malé kroky přijme mnohem snáz než celkem zbytečný úprk, při němž zkolabujete už na první překážce. Jde o to, že potřebujete získat určitý návyk, přijmout ho za svůj. Pomalými kroky si na něj zvyknete a budete ho vykonávat téměř automaticky.

Trpělivá realistka

Předpokladem dosažení cíle je rovněž jeho reálnost. Chtěla byste se stát slavnou spisovatelkou, ale vaše školní slohové práce budily vždy spíš hrůzu než nadšení a nebylo to lepší ani na gymplu? Možná na to zkrátka nemáte a je lepší si to přiznat hned na začátku, než se trápit a následně prožít zklamání z neúspěchu.
Ze své osobní zkušenosti mohu říci, že nejhorší vlastností při plnění stanoveného cíle je netrpělivost. Může se stát, že věci nepoběží tak rychle, jak jste si představovala, byť pro to děláte všechno. Velmi často lidé v takové fázi ztrácejí motivaci jít dál. Nebojte se poradit s někým zkušenějším. To, cvičíte jako blázen, ale přestala jste hubnout, může mít řadu důvodů, a jedním z nich bývá i fakt, že cvičíte hodně. Nejde vám do hlavy francouzská mluvnice, i když ji šprtáte od rána do večera? Nechte to chvilku uzrát, nesoustřeďte se výlučně na teorii, ale hledejte odpovědi ve francouzských časopisech, knihách, filmech. To vás bude bavit a neodradí vás to od další práce. Řešte a přijímejte věci pozitivně, což je také jedna z cest, jak úspěšně dosáhnout svého cíle.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Péče o pleť

Podzim je tu a s ním také chladnější a sychravé počasí. Do šatníku zařazujeme... více

Interní očista

Pořádek dělá přátele. Chcete-li zůstat kamarádi se svým organismem, pěkně si v... více

Biorganica

„Bio kosmetika mi vyléčila pleť. Používám ji v soukromí i při natáčení,“ říká herečka... více

Vlasová péče

Ochranu a péči potřebují v létě i naše vlasy. Negativní účinky intenzivního slunečního... více

Prázdninový sex

Letní úlety jsou vzrušující, ovšem jen pokud se dodržují pravidla. Jaká to jsou a čeho... více

Vytvarujte si tělo!

Řekněte jednou pro vždy sbohem svým tukovým polštářům! Ultrazvuková liposukce... více