Pylová alergie

Text: ESTETIKA
21. srpna 2017 | 09:00

Venku je krásně, všechno kvete, jenže vy, místo abyste se radovala, že jaro je konečně tady, nevyjdete ven bez kapesníku, kapek do čí a tmavých brýlí. Začíná totiž pylová sezóna... Pravidelně vás na jaře trápí rýma, škrábe v krku, pálí oči a špatně se vám dýchá? Příčinou nemusí být nachlazení, ale pylová alergie.

Až vás romanticky založený partner pozve na procházku po rozkvetlé louce, s díky odmítněte a běžte raději do kina – alespoň pokud se chcete vyhnout tomu, že se váš nos promění v kohoutek s vodnatou rýmou, místo běžné mluvy budete huhňat, jelikož vaše nosní sliznice nabydou poněkud větších rozměrů, což proložíte častým záchvatovitým kašlem,  a neobejdete bez tmavých brýlí, protože máte oči rudé jako králík.

Proč já a ne oni?

Zatímco zdravého člověka pylová zrnka kvetoucích stromů, trav nebo dalších rostlin, která se šíří ovzduším, nijak zdravotně neovlivní, imunitní systém alergika zareaguje nepřiměřeně, protože jinak neškodné látky vnímá jako potencionální nebezpečí. Pyl se usazuje na kůži, nosní sliznici, průduškách a v očích. Výše popsané reakci na pyl se říká sezónní alergická rýma. Sezónní proto, že se nejčastěji a hlavně nejsilněji projevuje na jaře, v době kvetení. Ale pozor, existují i podzimní alergie, které jsou stejně nepříjemné jako jarní varianta.

Nepřítel alergen

Pátrání po alergenu, jenž způsobuje vaše zdravotní problémy, se velmi často rovná hledání jehly v kupce sena. Je ale potřebné zjistit, co vám vadí, abyste se daným místům v nejkritičtějším období vyhýbala. Přesnou diagnózu stanoví alergolog. Připravte se na to, že vás důkladně vyzpovídá, proto byste měla vypozorovat, kdy přesně vás potíže trápí: jestli se objevily například po procházce parkem, ve kterém kvetou lípy, anebo se vám spustila rýma na zahradě pod kvetoucími jabloněmi, případně se váš stav mohl zhoršit po jídle či pití. Dále vás vyšetří na spirometru, ze kterého zjistí, jak vám fungují plíce. Rovněž provede takzvaný Prick test, ze kterého se určují podezřelé alergeny. Nejedná se o nic náročného, jenom vám lékař ostrým hrotem aplikuje pod kůži alergeny a po určitém časovém úseku vyhodnotí reakci organismu. Nedílnou součástí je i odběr krve, v níž se zjišťují hodnoty IgE protilátek. Jestliže jsou zvýšené, je jasné, že trpíte alergií. Podle závěru vás pak lékař buď odešle k dalším vyšetřením nebo nasadí cílenou léčbu.
Můžete ale trpět i takzvanou zkříženou alergií. Ta vzniká na základě podobnosti alergenů, což znamená, že protilátky, které vytvořil váš imunitní systém proti konkrétnímu alergenu, mohou reagovat i na další podobný alergen. Typickým příkladem je alergie na pyl břízy, která se kříží s alergickou reakcí na jablka. Zkřížené alergie bohužel bývají jednou z nejčastějších příčin potravinových alergií. Pokud trpíte pylovou alergií a máte pocit, že vám některé potraviny nedělají dobře, kromě dále uvedených symptomů to mohou být například průjmy, upozorněte na tento problém lékaře, který pozná, zda se jedná o zkříženou alergii či nikoli.


To pálí...

Při zkřížené alergii stačí, abyste snědla kousek ovoce nebo zeleniny, a dostaví se řada nepříjemných obtíží. Obvykle vás do pár minut začne škrábat v krku, pálit rty a celý vnitřek úst. Někdy dokonce dochází k otoku rtů nebo vyrážce. Problém je v tom, že pokud si tyto projevy nespojíte s požitím konkrétní potraviny, kterou konzumujete dál, může dojít k dalšímu zhoršení zdravotního stavu. Objeví se rýma, zánět spojivek, může se přidat otok hrtanu nebo dokonce anafylaktický šok, což je velmi nebezpečný stav, při němž dochází k poruše dýchání, postižený začne otékat, poklesne mu krevní tlak a může upadnout do bezvědomí. Není pravidlem, že byste v případě zkřížené alergie už nikdy nemohla jíst jablka. Problémy se totiž mohou objevit pouze v době, kdy kvetou břízy. Potíže činí především ovoce a zelenina v syrovém stavu. Klidně tedy můžete jíst ovocné kompoty anebo tepelně upravenou zeleninu. Dejte ale pozor na to, že alergickou reakci na syrové ovoce nebo zeleninu vyvolá i pouhé vdechnutí látek uvolňujících se při loupání, krájení nebo strouhání.

Mnoho pylových alergiků

Nejspíš by vás překvapilo, kolik pylových alergiků mezi námi žije. Jejich počet navíc rok od roku narůstá. Tento nežádoucí trend s sebou přináší stále hustější doprava a průmyslová výroba znečišťují ovzduší, které následně oslabuje nosní sliznici a otevírá tak cestu alergenům. Nečistoty ve vzduchu navíc zvyšují alergenní schopnosti pylových zrn. Ta jsou agresivnější a snáz vyvolají alergickou reakci. Odborníci dávají stále se zvyšující výskyt pylových alergií také do souvislosti s globálním oteplováním, kvůli kterému se prodlužuje pylová sezóna. Dalším důvodem je skutečnost, že dnes můžete volně dovážet z celého světa, co chcete a potřebujete, tedy i různé exotické rostliny nebo stromy. Tak se v našich zeměpisných šířkách objevují nové alergeny, které mohou představovat další potencionální riziko. Významný podíl v rozvoji alergií hraje imunitní systém. Pokud je oslabený, velmi pravděpodobné, že k rozvoji alergie dojde. A na imunitní systém má velký vliv stres. Zkuste se proto zamyslet nad tím, jak žijete, a omezte stresové faktory, které vám škodí.

Nezbytné léky

Řada pylových alergiků nevytáhne na jaře paty z domu a čekají, až přejde největší nápor kvetení. To je samozřejmě nesmysl, ven chodit musíte. Pokud budete dodržovat určité zásady, lze alergické reakce značně omezit. Jedno je jasné, jaro je pro alergika nejlepší ve městě, i když i tam se v parcích najdou kvetoucí stromy. Proto nezapomeňte včas začít užívat antihistaminika. Sice jsou některá volně dostupná v lékárně, ale jejich užití byste měla vždy zkonzultovat s lékařem. Hodně pomáhají různé nosní spreje s mořskou vodou, které nosní sliznici „opláchnou“. V těžších případech se podávají kortikoidy, které jsou ovšem k dostání výhradně na lékařský předpis. Jestliže vás kromě rýmy trápí i záchvatovitý kašel, hodit se bude kapesní inhalátor, který tak máte vždy po ruce. Nezapomínejte ani na slzící oči, o vhodných očních kapkách se ale opět poraďte se svým lékařem. Rozhodně není od věci sledovat pylové zpravodajství, které vám napoví, kdy bude ve vzduchu v určitý den nejvyšší koncentrace alergenu. Obecně se tak děje v poledne. Nejlepší je proto chodit ven brzy ráno, anebo později odpoledne. V pylovém období je alergikům venku nejlépe po dešti.

Domácí péče

Důležité je zamezit průniku pylu do domu nebo bytu. Na okno, kterým větráte, si nainstalujte protipylové sítě. Používají se také spreje na pyl, díky nimž pyl v ovzduší ztěžkne, spadne na zem a pak už jenom stačí vysát ho. Rovněž pravidelně utírejte prach. Finančně náročnější, zato nejúčinnější je čistička vzduchu, která zbaví místnost nejenom pylu, ale i různých virů, prachu a dalších nečistot.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Pigmentové skvrny

S nepříjemnými pigmentovými skvrnami se v létě potýká řada z nás. Ač se mažeme... více

Mýty o depilaci

S přicházejícím teplým obdobím přichází také doba zkracování sukní i kalhot. více

Bez chemie

Je jenom málo potíží, které vám znemožní jakoukoli fyzickou i duševní činnost... více

Kokosový olej

Kokosový olej je světovým fenoménem. Zcela oprávněně si našel své místo v koupelně... více

Životní styl

Léto je tradičním obdobím stesků všech, kteří se v lednu rozhodli pro zázračnou dietu, více

Zeštíhlení

I takto by se dala v kostce charakterizovat moderní metoda liposukce SlimLipo... více