Přírodní kosmetika

Text: Prima Žena
27. září 2016 | 15:00

Každá žena používá kosmetiku denně, proto aby se zkrášlila, zamaskovala nedokonalost, nebo jen aby měla ze sebe lepší pocit. Ale většina žen nemá dostatečnou znalost o složení přípravků, které na sebe každý den nanášejí. Denně také každý používá řadu dalších kosmetických produktů, jako jsou zubní pasty, šampony, mýdla, parfémy, holicí pěny, deodoranty a další.

Zatímco stále více lidí sleduje u potravin, co obsahují a žádají přírodní produkty bez obsahu chemie. U kosmetických přípravků se to mnozí teprve učí. A přitom mezi jídlem a kosmetikou není v tomto ohledu velký rozdíl.  
Stačí si uvědomit, že: kůže je největší orgán lidského těla, že až 60% aplikovaných látek se přes kůži může dostat do krevního oběhu a také, že nevyloučené látky zatěžují dlouhodobě vnitřní orgány a mohou být příčinou závažných onemocnění.

Běžná kosmetika, kterou najdete u nás na trhu, tak je postavena na chemických látkách  s tím, že celá řada těchto látek může být karcinogenních, může narušit imunitu, hormonální systém nebo může být zdrojem jiných onemocnění. Kosmetika od levné až po luxusní segment obsahuje velké množství syntetických látek, produktů z ropy, které jsou toxické, podezřelé z karcinogenity, mají negativní vliv na hormonální a imunitní systém.

Za nejnebezpečnější jsou považovány parabeny, SLS (Sodium Lauryl Sulfat), ftaláty a propylenglycol (PG, PEG). Souvislosti, které spojují chemikálie z konvenční kosmetiky s nejrůznějšími zdravotními potížemi, jsou například akné, ale i menší chuť na sex, neplodnost, nepravidelná menstruace nebo třeba zažívací potíže.
Přehled nejčastějších látek, které způsobují negativní účinky, naleznete na konci článku.

Rozdíl mezi přírodní kosmetikou a biokosmetikou

Tyhle dva pojmy se často chápou jako něco velice podobného, což ovšem není zcela pravda.
Obecně se rozdíly vysvětlují takto: přírodní kosmetika obsahuje výhradně přírodní ingredience pocházející z rostlinného nebo minerálního zdroje, zatímco organická (či biokosmetika) je zárukou toho, že tyto složky navíc pocházejí z kontrolovaného biologického pěstování a biologického sběru ve vybraných lokalitách.

Přírodní kosmetické značky jsou ty, jejichž výrobky jsou z velké části tvořeny složkami z přírodních surovin (rostlinné nebo minerální látky). Přírodní kosmetika nepoužívá minerální oleje, sulfáty, silikony, barviva, vonné syntetické látky…využívají se rostlinné oleje a vosky. S tím souvisí i ekologické obaly takových výrobků. Můžou se zde ale objevit v menším množství také syntetické látky a suroviny nemusí pocházet z ekologického zemědělství.
Přírodní kosmetické značky mají většinou i uvědomělý přístup co se týče např. testování na zvířatech. To platí samozřejmě i pro bio kosmetiku.

Organická nebo biokosmetika je tedy chápána o něco přísnější. Zde je nutné doložit, že složky přípravků pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství na přísně vybraných lokalitách. Nesmí také obsahovat konzervanty, ropné deriváty, syntetická barviva nebo chemické parfémy. Bio kosmetika používá také ingredience rostlinného původu, avšak  v bio kvalitě. To znamená, že složky pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství, kde je zakázáno používání syntetických hnojiv a ostatních chemických látek. Lze používat pouze organické hnojivo (hnůj, kejda, kompost). Veškeré použité složky musí být certifikovány příslušným národním (mezinárodním) certifikačním úřadem jako bio.

Při výběru přírodní a bio kosmetiky nikdy neuděláte chybu, pokud se budete orientovat podle certifikátů. Certifikáty přírodní kosmetiky se udělují právě značkám, které splňují jejich požadavky. Je to tedy takový důkaz, že se jedná o skutečně přírodní produkt a podle certifikátu, který splňuje, můžete i vystopovat přibližnou míru syntetických látek nebo případný ekologický původ surovin.

Proč green kosmetika nemá certifikaci bio?

Některé značky v tomto označení nevidí skutečnou přidanou hodnotu. Jiné chtějí mít větší výběr, zejména co se týče způsobu konzervace. Bio kosmetika se konzervuje především přidáním alkoholu a esenciálních olejů a to není vždy vhodnou volbou zejména pro citlivou pleť.

Výjimečná péče

V čem je ovšem přírodní kosmetika tak výjimečná? Hlavně v tom, že neobsahuje syntetické konzervační látky ani jiné chemické přísady (včetně vonných a barvicích přísad), proto je zcela ohleduplná k lidskému tělu, ale i přírodě. Kvalitní přírodní kosmetika také neobsahuje žádné chemické UV filtry, suroviny z mrtvých zvířat (například kolagen) a samozřejmě není testována na zvířatech. Šetrnost k přírodě se týká nejen složení, ale i celého zpracování.

Jaké jsou výhody přírodní kosmetiky?

Hlavní výhodou přírodní kosmetiky je její složení – obsahuje antioxidanty, vitaminy a hydratační složky. Naopak neobsahuje žádné chemické látky, a proto je vhodná i pro citlivou pokožku a dětskou pokožku. Je pro pokožku člověka zcela přirozená, a proto i naprosto šetrná. Přírodní kosmetika je vynikající volbou pro lidi s ekzémy (výborná je hlavně u atopického ekzému). Podporuje funkce pokožky, působí efektivněji a déle.

Jaké jsou nevýhody?

Přírodní kosmetika působí pomaleji a má kratší trvanlivost. Ne každý přípravek je vhodný úplně pro každého – může se vyskytnout alergická reakce u člověka, který je alergický na určitou rostlinu, z níž je produkt vyráběn. Nejlepším řešením je kosmetiku vyzkoušet nejprve v malém množství a vybrat si ty nejvhodnější přípravky.

Čekání se vyplatí

Přírodní kosmetika má pomalejší nástup účinků, proto nečekejte okamžité zlepšení vaší pleti. Přírodní složky působí pomaleji a trvá déle, než zpozorujete viditelné výsledky. Ty však bývají trvalejšího rázu, než je tomu u klasické kosmetiky.

Nejčastější látky, které způsobují negativní účinky


Parabeny

Užívají se jako konzervační činidlo, protože mají antimikrobiální účinky. Vyskytují se, jako methylparaben, ethylparaben, propylparabhen a jejich sodné soli. Mohou způsobovat kožní alergické reakce. V současnosti se zkoumá souvislost mezi parabeny a rakovinou prsu. Nejčastější užití: šampony a sprchové gely, deodoranty.

Ftaláty

Užívají se jako změkčovadla při výrobě plastů. Vstřebávají se do těla sliznicemi, vdechováním i potravou. Na obalech kosmetických výrobků jsou většinou označeny, jako DBP (di-n-butylftalát) a DEP (diethylftalát). Většinou se vyskytují v deodorantech, antiperspirantech, lacích na nehty, parfémech, šamponech a kolínských vodách. Mohou se uvolňovat ze stěn obalů přípravků obsahujících alkohol. Mohou vést k alergiím nebo astma, u dospívajících mohou vést i k neplodnosti (snížení produkce hormonu testosteron), ohrožují i funkce ledvin a jater.

Povrchově aktivní látky (Sodiumlaurylsulfát (SLS) a Laurethsulfát sodný (SLES))

Užívají se pro jejich čistící a pěnící schopnosti. Jsou součástí šamponů, mýdel, pěn do koupele nebo zubních past. Mají dočasné dráždivé a svědivé účinky. SLES zvyšuje výskyt aftů, lupů i vypadávání či ztrátě vlasů. Na našem trhu již jsou přípravky bez SLS a SLES.

Akrylamid

Užívá se pro dodávání gelové struktury v krémech a mastích. Při pokusech byla zjištěna jeho karcinogenita – schopnost vyvolat rakovinu.

Propylenglykol (PG)

Užívá se jako zvlhčovadlo a rozpouštědlo v šamponech, rtěnkách, deodorantech, krémech a pleťových vodách. Může poškodit játra, ledviny i mozek. Je také hlavní složkou protinámrazové kapaliny.

Formaldehyd

Užívá se v přípravcích na vytvrzení nehtů. Poškozuje a dráždí sliznice. Na přípravcích se vyskytuje pod názvy: imidazolinidil urea, bronopol, bronidox a další.

Toluen

Užívá se v přípravcích na nehty, v barvách na vlasy, v parfémech, toaletních vodách. Může způsobit leptání sliznice, ale i návykovost.

Dioxan

Užívá se v tamponech, vložkách, plenách. Dioxan (rozpouštědlo, cyklický éter) zvyšuje riziko rakoviny, ale také hormonální nerovnováhu, neplodnost, potraty, porušení plodu a jiné problémy při těhotenství. Je schopen se v těle ženy vázat v tucích a mateřském mléce.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Zpevnění pokožky

Krémová bahna od Green Energy Organics jsou velmi účinná v boji s celulitidou. více

Průvodce semínky

Spolehlivě zaženou vlčí hlad, jsou zdrojem kvalitní energie a plné antioxidantů, které... více

Interní očista

Pořádek dělá přátele. Chcete-li zůstat kamarádi se svým organismem, pěkně si v... více

Hubněte za pochodu

Nemáte čas chodit do fitka? Pak je rychlá chůze pro vás přesně to pravé ořechové.... více

A zlepší náladu

Začalo jaro, sluníčko pomalu leze ven a s tím přichází i nálada procházet více

Kalorické bomby

Máte pocit, že v létě zaručeně musíte zhubnout, protože se více hýbete, jíte... více