Naučte se naslouchat své intuici

Text: ESTETIKA
4. července 2017 | 13:53

V životě se občas dostaneme do situací, kdy nevíme kudy kam. Hodila by se dobrá rada, hlas shůry, který nám poradí, jak dál. Někdy ale stačí naslouchat svému vnitřnímu hlasu. Podstatou intuice je vhled, případně náhled na daný problém. V praktickém životě se tak označuje náhlé poznání, chápání nebo odhad či rozhodnutí, které není zprostředkováno vědomým uvažováním.

I když bývá provázeno pocitem jasnosti a jistoty, není podloženo zřetelnými důvody. Zkrátka jenom něco tušíme, odtud české synonymum tušení. Intuice bývá velmi často podmíněna zkušenostmi a je významnou součástí jakékoli kreativní činnosti.

Poznáte ji?

Každý má v sobě skrytou intuici. Teď jde jen o to, abyste se naučila ji rozpoznat. Není to tak složité, protože lze vycítit chvíli, ve které je něco jinak. Někteří lidé tvrdí, že jim našeptává vnitřní hlas, podstatně častěji se ale setkáte spíš s určitým pozitivním nebo negativním pocitem. U někoho se může dostavit chvění v břiše, další cítí celkové mravenčení po těle. Víte, že součástí intuice jsou také sny? Určitou formou intuice je například i to, když vám najednou dojde, že mezi vámi a vaším partnerem je něco jinak. Byť on tvrdí, že je všechno v pohodě, vy cítíte, že nikoli, a po čase zjistíte, že se zakoukal do mladší kolegyně. Stává se, že takový pocit po určité době přejde a všechno je v pořádku. Až po letech se vám ale přizná, že měl románek s jinou ženou a nevěděl, jak z toho ven. Muži tento šestý smysl občas označují jako radar. Na tom něco je. Nicméně, aby váš radar fungoval, jak má, je dobré naučit se vnímat své pocity, rozpoznat, zda jsou pozitivní nebo spíš negativní, a podle nich se pak rozhodovat.

Zbavte se balastu

Abyste dokázala rozpoznat signály, které vám naznačují směr nebo cestu, po níž se máte vydat, je důležité se zklidnit a oprostit od všech vnějších vlivů, které maří váš vhled do vnitřního já. Podle psychologa Jana Bendy, který se intuicí zabývá v materiálu Jak rozumět řeči intuice, je důležité přestat v daný okamžik aktivně přemýšlet. To může být pro někoho zásadní problém. Jde totiž o to, že denně zpracováváme množství informací. Řešíme složité problémy, které nám zaberou veškerou myšlenkovou kapacitu. Logicky se tak stane, že naše vědomí už nemá prostor k tomu, aby zaregistrovalo mimosmyslové signály, tedy intuici. Proto, jestliže chcete odhalit své skryté intuitivní možnosti, musíte přestat přemýšlet o tom, co bylo, je a bude. Soustřeďte se na pouhou přítomnost daného okamžiku. Nechte na sebe působit jednotlivé smysly, vnímejte tělesné pocity i obsah toho, co vás napadne. Přestaňte kontrolovat svoje vnitřní já. Umožněte mu plynout a jenom pozorujte, co vyjde na povrch. Pravdou ale je, že někteří lidé se takového kroku obávají. Člověk totiž neví, co se z jeho podvědomí vynoří. Obzvlášť pokud některé věci potlačuje a vlastně si je ani uvědomit nechce, nemusí zbavení se kontroly nad sebou samým akceptovat. Jenže když se vám podaří odpoutat se od racionálního postoje, začnete se na své problémy a starosti dívat s nadhledem. Neustálé přemítání nad problémem ještě nikdy nic nevyřešilo, proto se říká ráno moudřejší večera. Tomu odpovídá i jev, že spoustu lidí napadá řešení jejich situace hned krátce po probuzení. Možná právě teď sedíte nad pracovním úkolem a nemůžete s ním hnout, potřebovala byste nápad, spásnou myšlenku, ale kde nic tu nic. Nechte práci prací a vyrazte na procházku. Je jedno jestli do přírody nebo do obchoďáku. Prostě přestaňte na daný problém myslet a alespoň chvíli, hodinu, dvě nebo celé odpoledne se zabývejte něčím jiným. Uvidíte sama, co všechno vás napadne, až se opět vrátíte k pracovnímu stolu.

Poznejte sama sebe

Umíte si přiznat svoje klady a zápory? Nepodceňujete, případně nepřeceňujete své schopnosti? Víte, na co máte a na co nikoli? I to jsou totiž aspekty, které vám pomohou lépe rozpoznat signály, jež by vám měly naznačit kudy dál. Jestliže poznáte sama sebe, lépe porozumíte mimosmyslovým procesům, které se vám dějí. Proto je vždy dobré se ptát, sen, tušení nebo „jiné“ pocity mohou naznačovat. Dejme tomu, že byste se ráda stala zpěvačkou a přihlásíte se na konkurz. Víte, že hezky zpíváte a přesvědčuje vás o tom i vaše okolí. Téhle myšlence se poddáte natolik, že snadno ignorujete pocity signalizující průšvih a naopak se necháte vést falešnou intuicí. Jenže fakt, že umíte držet notu, ještě neznamená, že z vás bude druhá Adele.

Hoďte se do pohody

Nečekejte, že vás intuice navštíví kdesi na cestě mezi školkou, supermarketem, poštou a lékárnou. O nic lepší to nebude ani doma, kde poletujete na trase kuchyň – dětský pokoj – obývák s občasnými zastávkami v koupelně. Najděte si proto příhodnou chvilku, ve které vás nikdo nebude rušit otázkami a požadavky. Lehněte si,  nebo se uvelebte v křesle, najděte si takovou polohu, ve které vám bude dobře. Někomu pomůže oblíbená hudba, jiný sází na uklidňující ticho – jakou pohodu si kolem sebe vytvoříte, je jenom na vás. Stále ale platí, že by vaše myšlenky měly volně plynout.

Nežijte tím, co bylo a bude

Řada lidí se donekonečna zaobírá věcmi, které se staly, případně se obává toho, co bude. Strach je ale jedním ze „zabijáků“ intuice. Nač si lámat hlavu s tím, co se vám v životě nepovedlo? Udělala jste chybu a už jste se z ní poučila. Až budete příště mířit k obdobně chybnému kroku, intuice by vás měla upozornit na to, že znovu scházíte z cesty. Určitě je dobré přemýšlet nad budoucností, ale nemá smysl dopředu vytvářet katastrofické scénáře. Nikdo přece neví, co se stane zítra, pozítří, za týden či za rok. Pokud necháte věcem volný průběh, vaše podvědomí se určitě čas od času připomene.

Hledejte pozitivní energii

Určitě to znáte. Někdy přijdou dny, kdy máte vztek sama na sebe, své okolí, na lidi, kterým se daří lépe než vám. Vypadá to, jako by si na vás všichni zasedli. Jste ze všeho rozmrzelá, rozčarovaná, zapomněla jste se smát. Negativní pocity měníte v negativní energii, kterou trousíte kudy chodíte. Nejenom že se cítíte špatně psychicky, ale začínají vás stíhat i fyzické potíže. Časté bolesti hlavy, páteře, smutek, to všechno mohou být příznaky toho, že byste se sebou měla něco dělat. Je dobré se zastavit a zeptat se, proč se nám děje to a to, a hlavně se to snažit změnit.

Opakování matka moudrosti

Když nějakou činnost provádíte jen jednou za rok, příliš se vám v ní nedaří. To samé platí i o intuici. Proto mějte na paměti, že čím více se budete věnovat svému podvědomí a signálům, které k vám vysílá, tím lépe rozpoznáte různé podoby intuice a tím častěji se bude tento šestý smysl ve vašem životě objevovat. Zkuste jí dát šanci a uvidíte, jak inspirativní a obohacující může být mimosmyslové vnímání v dnešním přetechnizovaném světě utápějícím se v džungli leckdy zbytečných informací.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Mýty o depilaci

S přicházejícím teplým obdobím přichází také doba zkracování sukní i kalhot. více

Sothys Paris

Zákrok na klinice estetické medicíny obvykle plánujeme v souladu se svými... více

Vyvarujte se chřipky

Letošní podzim počátkem září vypadal spíše na pokračující léto, ovšem to za sebou... více

Krásné vlasy

Vlasy jsou ozdobou všech žen. Mít slušivý účes patří k vizáži ženy zrovna tak... více

Alcina

Dejte sbohem šedivé zimě a nalaďte se na jarní romantiku! Kolekce trendové... více

Šminky na odpis

Díky kosmetickým produktům se můžeme udělat krásnější, mladší, zajímavější.... více