Kvartální interní očista

Text: PrimaŽena
29. října 2016 | 09:00

Pořádek dělá přátele. Chcete-li zůstat kamarádi se svým organismem, pěkně si v něm na podzim ukliďte… S ubývajícími slunečními paprsky si domácnost i organismus žádají velký úklid. Doma to vyřídíme s kýblem a hadříkem, tělu a duši dopřejeme kvalitní detox vhodným jídlem, pohybem a sem tam nějakou tou rozumnou očistnou kúrou.

Naše tělo sice dokáže toxické látky vyloučit vcelku pohotově samo, o což se starají játra, ledviny, střeva, plíce a kůže, jenomže právě těmto „čističkám“ dáváme dost zabrat. Potřebují tedy čas od času restartovat, zvláště po létě, kdy v důsledku dovolených lenošíme o trochu více než v ostatních ročních obdobích. Pod pojmem podzimní očista si ale nepředstavujte hladovění ani žádné radikální diety či experimenty. Pokud chcete jen takovou bleskovou očistnou kúru, jezte jeden den pouze zeleninu a zakysané mléčné výrobky. Poté se držte odlehčeného jídelníčku, kvalitního pitného režimu a dostatku pohybu. A to není zdaleka všechno, co pro sebe můžete udělat! Odměnou vám bude nejen například lepší pleť, ale také zdravý duch ve zdravém těle.

Masáže

Ke sledovaným účelům se výborně hodí ayurvédská masáž. Podporuje cirkulaci přinášející buňkám v tkáních živiny a odvádí toxiny i další nežádoucí látky. Kromě krevního oběhu dělá dobře dýchacímu systému, snižuje hladinu stresových hormonů a posiluje imunitu. Provádí se s použitím léčivých olejů a bylin.

Jaké jedy máme v těle?

Naše tělo produkuje při přirozené látkové výměně škodliviny, jako je například amoniak při odbourávání bílkovin. Různé jedy také přijímáme z našeho okolí ‒ těžké kovy, nikotin, alkohol, barvicí a konzervační látky.

Může si tělo samo pomoci?

Při normální látkové výměně ano. Vše, co by nám mohlo škodit, jde automaticky z těla ven přes krevní oběh, lymfatický systém a vylučovací orgány, jako jsou játra, ledviny, plíce a žlučník. Toxiny se vyprovodí pomocí moči a stolice. Také při pocení vylučujeme škodliviny z těla ven.

Proč detox?

Často si v jídle dopřejeme mnoho škodlivin (maso, vajíčka, cukr, cola, káva, nikotin). Tělo nestíhá a ocitá se ve stresu. Reaguje například nečistou pletí, chronickou únavou, problémy se zažíváním.

Relaxační techniky

Jóga, pilates, taichi nebo třeba břišní tance ‒ to jsou způsoby, kterak účinně a příjemně organismus srovnat do pohody takřka maximální.

Vůně

Citrusy, citrusy a ještě jednou citrusy ‒ pomeranč, neroli nebo grapefruit. Použijte je nejen do aromalampy, ale také k ošetření pokožky. Do přírodního, za studena lisovaného oleje vmíchejte několik kapek a pěkně se namažte po ranní spršce. Během dne pak aromaterapie nahradí účinky, které si třeba jindy navozujete hrnkem kafe. Kápněte si do lampičky mátu peprnou, rozmarýn, hřebíček, eukalyptus, citrón. Po chvíli inhalování získáte energii zvláště pro plnění úkolů náročných na duševní koncentraci. Když ovšem tuto proceduru provedete večer, je pravděpodobné, že nebudete moci usnout. Uspí vás naopak vůně levandule.

Odlehčený jídelníček

Vyřaďte smažené pokrmy, uzeniny, alkohol, kávu, bílou mouku, bílý cukr a černý čaj. Zařaďte kuřecí a rybí maso, celozrnné a tmavé pečivo, mléčné výrobky, luštěniny. Přidejte vlákniny. Pročistí zanesený trávicí trakt a umožní lepší vstřebávání živin. Činnost jater coby největšího detoxikačního centra podpořte konzumací česneku, brokolice a pampeliškového čaje. Nejezte po šesté hodině večer. Pokud to ale skutečně nemůžete vydržet, zobněte si zeleninu. Nikoliv ovoce, to obsahuje hodně sacharidů, kterými se večer cpát nechceme!

Podzimní pitný režim

Celkové množství vypitých tekutin udržujte na dvou a půl až třech litrech denně. Čistou nesycenou vodu si můžete dochutit několika kapkami citrónu. Překyselený organismus neutralizují zeleninové šťávy. Bylinkové čaje střídejte. Na rozdíl od čajů černých nezpůsobují zabarvení zubní skloviny.

Pohyb

Rozhýbejte metabolismus i lymfatický systém. Kolo, běhání, brusle, aerobic, sex. Anebo se protahujte jen tak náhodně. Najděte si několikrát během dne malou chvilku na pár dřepů či sklapovaček, místo výtahu použijte schody, vyrazte na delší procházku se psem.

Žádný spěch

Při očišťování organismu nepostupujte zběsile. Na nové způsoby si tělo musí přivyknout, což může být mnohdy provázeno pocity únavy nebo těžkosti. Když ale vydržíte a tuto počáteční fázi překonáte, nastane obrat a vy se budete cítit prostě skvěle.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Zpevnění pokožky

Krémová bahna od Green Energy Organics jsou velmi účinná v boji s celulitidou. více

Sothys Paris

Zákrok na klinice estetické medicíny obvykle plánujeme v souladu se svými... více

Vyvarujte se chřipky

Letošní podzim počátkem září vypadal spíše na pokračující léto, ovšem to za sebou... více

Péče o pleť

Podzim je tu a s ním také chladnější a sychravé počasí. Do šatníku zařazujeme... více

Hubněte za pochodu

Nemáte čas chodit do fitka? Pak je rychlá chůze pro vás přesně to pravé ořechové.... více

Kalorické bomby

Máte pocit, že v létě zaručeně musíte zhubnout, protože se více hýbete, jíte... více