Kafe na zeleno

Text: ESTETIKA
8. března 2017 | 09:00

Nedáte bez své ranní, polední nebo odpolední kávičky ani ránu? Zkuste také zelenou. V porovnání s klasickou praženou je totiž přímo ultrazdravá. Určitě vás překvapí, že káva patří mezi ovoce. Mohli bychom si tedy myslet, že čím více kávy vypijeme, tím lépe, protože po konzumaci ovoce budeme zdravější…

O tom, jestli je káva zdravá, toho bylo napsáno mnoho. Někomu prospívá, jinému škodí. Obvykle se ale všechny komentáře věnují kávě černé, tedy pražené. Existuje ovšem i její přírodnější varianta ‒ káva zelená. Můžete ji koupit v tabletách jako potravinový doplněk, ale k dostání jsou také přímo zelená nepražená zrna, z nichž si můžete připravit kafe tak trochu jinak, než jste zvyklí. V čem je rozdíl? Kávová zrna jsou plodem stromu, který se jmenuje kávovník. Z něj se otrhají zralé kávové bobule, které se několik týdnů suší na slunci. Nakonec prasknou a vypadne z nich zrno zelené kávy. Když se při vysoké teplotě několik minut praží, dostane chuť a aroma klasické černé kávy. Současně ovšem pozbude množství zdravých látek.

Hubnutí má zelenou

Káva obsahuje kofein (zelená dokonce větší množství než pražená), který napomáhá snižování tělesné hmotnosti a dodává tělu energii. Na rozdíl od klasické černé kávy ale zelená obsahuje i kyseliny chlorogenovou a kávovou, které napomáhají vstřebávání cukrů ze škrobu, čímž se snižuje celkový jednorázový kalorický přísun a hladina nezdravého tuku v těle. Kyselina chlorogenová také pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi. Po zelené kávě se tedy prokazatelně hubne. A jako bonus snižuje chuť k jídlu. Ale pozor ‒ stejně jako u ostatních přípravků na hubnutí je i tady potřeba zároveň upravit životní styl, což znamená méně jíst a více se pohybovat.

Skvělý antioxidant

Pití či konzumace zelené kávy je také skvělým způsobem detoxikace, jelikož má vynikající antioxidační účinky, tedy schopnost pročistit chemií zaneřáděný organismus. Obsahuje množství minerálních látek, hlavně draslík a hořčík. Ani při pití zelené kávy ovšem nezapomínejte na přísun tekutin, jelikož kofein má močopudné, potažmo tedy dehydratační účinky. Díky vysokému obsahu kofeinu se pití zelené kávy samozřejmě nedoporučuje nastávajícím a kojícím maminkám a lidem s vysokým tlakem.

Příprava

Pomletá zelená káva se jednoduše nasype do šálku a zalije horkou vodou. Na jeden šálek je potřeba asi 7 g zelené kávy, což jsou zhruba dvě kávové lžičky. Po zalití nechte pět minut louhovat. Vznikne nápoj, který svou chutí spíše připomíná zelený čaj, ale kávu ucítíte také. Výsledný nálev nevytváří žádnou pěnu, takže určitě nečekejte vzhled cappucina.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Pigmentové skvrny

S nepříjemnými pigmentovými skvrnami se v létě potýká řada z nás. Ač se mažeme... více

Péče o pleť

Podzim je tu a s ním také chladnější a sychravé počasí. Do šatníku zařazujeme... více

Interní očista

Pořádek dělá přátele. Chcete-li zůstat kamarádi se svým organismem, pěkně si v... více

Hubněte za pochodu

Nemáte čas chodit do fitka? Pak je rychlá chůze pro vás přesně to pravé ořechové.... více

Biorganica

„Bio kosmetika mi vyléčila pleť. Používám ji v soukromí i při natáčení,“ říká herečka... více

Do plavek daleko

Teplíčko, pohodlíčko, lenošeníčko… Holt takové už běžné zimní dny bývají. Určitě máte.... více