Syndrom prostředního

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Tlak svrchu i zespodu

Druhorozené dítě se může v rodině cítit odstrčené. Proto si velmi často hledá pevná a důvěrná přátelství mimo rodinu. I když to v dětství nemají úplně nejjednodušší, jsou v dobré pozici, která je naučí mnohému pro život. Jste-li matka prostředňáka nebo také druhorozeného dítěte, měla byste znát „rozvětvovací“ efekt. Jde o myšlenku, že druhorozené dítě se nechá nejvíce ovlivňovat dítětem nejstarším, třetí narozené tím, kdo se narodil druhý a tak dále. Každé dítě si hledá vzor a logicky ho vidí ve svém starším sourozenci. Pro první dítě jsou největším vzorem rodiče. Chlapci se vzhlíží v tatínkovi a dcery v maminkách. Mladší dítě vždy přirozeně vycítí, jestli může se starším sourozencem soupeřit, a jestliže ano, jde do toho. Pokud mladší sourozenec zjistí, že ten starší je chytřejší a silnější, vzdá to a jde si svou cestou, často diametrálně odlišnou. Prostřední potomek je často velký individualista. Přestane soupeřit o úspěchy prvorozeného a úlevy nejmladšího, úplně přehodí výhybku a pojede si po svém. V praxi to vypadá asi nějak takhle… Pokud je prvorozený snaživý šprt, bude druhorozený zaručeně propadat a bude z něj průšvihář. Je-li prvorozený dominantní, bude druhorozený spíše samotář a introvert. Pokud je starší sourozenec zlobivý, pak druhorozený si omotá rodiče kolem prstu tím, že bude hodnější a roztomilejší. Zjednodušeně se dá tedy říci, že je prostřední dítě opakem potomka narozeného bezprostředně před ním.
Prostřední dítě se musí naučit ustupovat, a to jak staršímu, tak mladšímu, což často vede ke snahám o únik anebo k podléhání manipulaci ze strany okolí. Dítě se snaží vytvářet si vlastní pravidla a řád, aby nebylo válcováno okolím. Není tedy divu, že více času tráví s přáteli a svými vrstevníky. Právě u nich hledá to, co se mu od mámy a táty často nedostává – rady, pochopení, jistotu, že není přebytečné. S tím souvisí i to, že prostřední děti odcházejí z domu jako první. I když tak navenek nemusí působit, jsou velmi uzavření. A i když jsou velmi často v rozpacích, nikdy to na nich nepoznáte.

Co můžete udělat pro pohodu prostředního dítěte?

Dodejte mu pocit výjimečnosti. Nechte je třeba něco rozhodnout za ostatní, případně mu udělte nějaké pravidelné privilegium. Nezapomeňte, že prostřední často mlčky trpí šatník po starším sourozenci, kupte mu tedy občas něco pěkného na sebe, co si samo vybere. Vytyčte si čas, který budete trávit jen s prostředním dítětem. Zajímejte se o to, co ho baví a co má rádo. Říkejte svému prostřednímu dítěti opakovaně a často, jak ho máte rádi a jak jste rádi, že ho máte. Nesrovnávejte ho se sourozenci! Nezvýhodňujte pouze jedno dítě, ale měřte jedním metrem, a to jak v odměnách, tak i v trestech.


Tipy pro prostřední sourozence

Jste-li právě vy prostředníčkem, využijte svou schopnosti jednat s lidmi. Jste velmi kreativní a flexibilní osoba s otevřeným pohledem na svět. Máte k životu vlastní přístup, snažte si ho co nejvíce udržet. Nenechejte se nikdy srovnávat s ostatními. Dávejte více najevo své názory a přesvědčení. A pokud máte pocit, že vás v rodině nikdo neposlouchal, vězte, že existují lidé, kteří vaše myšlenky ocení!

1 2 další strana »

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Průvodce semínky

Spolehlivě zaženou vlčí hlad, jsou zdrojem kvalitní energie a plné antioxidantů, které... více

Pigmentace

Po létě často řešíme pigmentové skvrny. Hyperpigmentace představují častý... více

Sothys Paris

Zákrok na klinice estetické medicíny obvykle plánujeme v souladu se svými... více

Krásné vlasy

Vlasy jsou ozdobou všech žen. Mít slušivý účes patří k vizáži ženy zrovna tak... více

Biorganica

„Bio kosmetika mi vyléčila pleť. Používám ji v soukromí i při natáčení,“ říká herečka... více

Šminky na odpis

Díky kosmetickým produktům se můžeme udělat krásnější, mladší, zajímavější.... více