Pylová alergie

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

To pálí...

Při zkřížené alergii stačí, abyste snědla kousek ovoce nebo zeleniny, a dostaví se řada nepříjemných obtíží. Obvykle vás do pár minut začne škrábat v krku, pálit rty a celý vnitřek úst. Někdy dokonce dochází k otoku rtů nebo vyrážce. Problém je v tom, že pokud si tyto projevy nespojíte s požitím konkrétní potraviny, kterou konzumujete dál, může dojít k dalšímu zhoršení zdravotního stavu. Objeví se rýma, zánět spojivek, může se přidat otok hrtanu nebo dokonce anafylaktický šok, což je velmi nebezpečný stav, při němž dochází k poruše dýchání, postižený začne otékat, poklesne mu krevní tlak a může upadnout do bezvědomí. Není pravidlem, že byste v případě zkřížené alergie už nikdy nemohla jíst jablka. Problémy se totiž mohou objevit pouze v době, kdy kvetou břízy. Potíže činí především ovoce a zelenina v syrovém stavu. Klidně tedy můžete jíst ovocné kompoty anebo tepelně upravenou zeleninu. Dejte ale pozor na to, že alergickou reakci na syrové ovoce nebo zeleninu vyvolá i pouhé vdechnutí látek uvolňujících se při loupání, krájení nebo strouhání.

Mnoho pylových alergiků

Nejspíš by vás překvapilo, kolik pylových alergiků mezi námi žije. Jejich počet navíc rok od roku narůstá. Tento nežádoucí trend s sebou přináší stále hustější doprava a průmyslová výroba znečišťují ovzduší, které následně oslabuje nosní sliznici a otevírá tak cestu alergenům. Nečistoty ve vzduchu navíc zvyšují alergenní schopnosti pylových zrn. Ta jsou agresivnější a snáz vyvolají alergickou reakci. Odborníci dávají stále se zvyšující výskyt pylových alergií také do souvislosti s globálním oteplováním, kvůli kterému se prodlužuje pylová sezóna. Dalším důvodem je skutečnost, že dnes můžete volně dovážet z celého světa, co chcete a potřebujete, tedy i různé exotické rostliny nebo stromy. Tak se v našich zeměpisných šířkách objevují nové alergeny, které mohou představovat další potencionální riziko. Významný podíl v rozvoji alergií hraje imunitní systém. Pokud je oslabený, velmi pravděpodobné, že k rozvoji alergie dojde. A na imunitní systém má velký vliv stres. Zkuste se proto zamyslet nad tím, jak žijete, a omezte stresové faktory, které vám škodí.

Nezbytné léky

Řada pylových alergiků nevytáhne na jaře paty z domu a čekají, až přejde největší nápor kvetení. To je samozřejmě nesmysl, ven chodit musíte. Pokud budete dodržovat určité zásady, lze alergické reakce značně omezit. Jedno je jasné, jaro je pro alergika nejlepší ve městě, i když i tam se v parcích najdou kvetoucí stromy. Proto nezapomeňte včas začít užívat antihistaminika. Sice jsou některá volně dostupná v lékárně, ale jejich užití byste měla vždy zkonzultovat s lékařem. Hodně pomáhají různé nosní spreje s mořskou vodou, které nosní sliznici „opláchnou“. V těžších případech se podávají kortikoidy, které jsou ovšem k dostání výhradně na lékařský předpis. Jestliže vás kromě rýmy trápí i záchvatovitý kašel, hodit se bude kapesní inhalátor, který tak máte vždy po ruce. Nezapomínejte ani na slzící oči, o vhodných očních kapkách se ale opět poraďte se svým lékařem. Rozhodně není od věci sledovat pylové zpravodajství, které vám napoví, kdy bude ve vzduchu v určitý den nejvyšší koncentrace alergenu. Obecně se tak děje v poledne. Nejlepší je proto chodit ven brzy ráno, anebo později odpoledne. V pylovém období je alergikům venku nejlépe po dešti.

Domácí péče

Důležité je zamezit průniku pylu do domu nebo bytu. Na okno, kterým větráte, si nainstalujte protipylové sítě. Používají se také spreje na pyl, díky nimž pyl v ovzduší ztěžkne, spadne na zem a pak už jenom stačí vysát ho. Rovněž pravidelně utírejte prach. Finančně náročnější, zato nejúčinnější je čistička vzduchu, která zbaví místnost nejenom pylu, ale i různých virů, prachu a dalších nečistot.

1 2 další strana »

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Krásné vlasy

Vlasy jsou ozdobou všech žen. Mít slušivý účes patří k vizáži ženy zrovna tak... více

Alcina

Dejte sbohem šedivé zimě a nalaďte se na jarní romantiku! Kolekce trendové... více

Na vysoké noze

Jsou sexy i elegantní, při pohledu na ně se celé rozzáříme, doma jim s radostí... více

Prázdninový sex

Letní úlety jsou vzrušující, ovšem jen pokud se dodržují pravidla. Jaká to jsou a čeho... více

Šminky na odpis

Díky kosmetickým produktům se můžeme udělat krásnější, mladší, zajímavější.... více

Vytvarujte si tělo!

Řekněte jednou pro vždy sbohem svým tukovým polštářům! Ultrazvuková liposukce... více