Pylová alergie

Text: ESTETIKA
21. srpna 2017 | 09:00

Venku je krásně, všechno kvete, jenže vy, místo abyste se radovala, že jaro je konečně tady, nevyjdete ven bez kapesníku, kapek do čí a tmavých brýlí. Začíná totiž pylová sezóna... Pravidelně vás na jaře trápí rýma, škrábe v krku, pálí oči a špatně se vám dýchá? Příčinou nemusí být nachlazení, ale pylová alergie.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Až vás romanticky založený partner pozve na procházku po rozkvetlé louce, s díky odmítněte a běžte raději do kina – alespoň pokud se chcete vyhnout tomu, že se váš nos promění v kohoutek s vodnatou rýmou, místo běžné mluvy budete huhňat, jelikož vaše nosní sliznice nabydou poněkud větších rozměrů, což proložíte častým záchvatovitým kašlem,  a neobejdete bez tmavých brýlí, protože máte oči rudé jako králík.

Proč já a ne oni?

Zatímco zdravého člověka pylová zrnka kvetoucích stromů, trav nebo dalších rostlin, která se šíří ovzduším, nijak zdravotně neovlivní, imunitní systém alergika zareaguje nepřiměřeně, protože jinak neškodné látky vnímá jako potencionální nebezpečí. Pyl se usazuje na kůži, nosní sliznici, průduškách a v očích. Výše popsané reakci na pyl se říká sezónní alergická rýma. Sezónní proto, že se nejčastěji a hlavně nejsilněji projevuje na jaře, v době kvetení. Ale pozor, existují i podzimní alergie, které jsou stejně nepříjemné jako jarní varianta.

Nepřítel alergen

Pátrání po alergenu, jenž způsobuje vaše zdravotní problémy, se velmi často rovná hledání jehly v kupce sena. Je ale potřebné zjistit, co vám vadí, abyste se daným místům v nejkritičtějším období vyhýbala. Přesnou diagnózu stanoví alergolog. Připravte se na to, že vás důkladně vyzpovídá, proto byste měla vypozorovat, kdy přesně vás potíže trápí: jestli se objevily například po procházce parkem, ve kterém kvetou lípy, anebo se vám spustila rýma na zahradě pod kvetoucími jabloněmi, případně se váš stav mohl zhoršit po jídle či pití. Dále vás vyšetří na spirometru, ze kterého zjistí, jak vám fungují plíce. Rovněž provede takzvaný Prick test, ze kterého se určují podezřelé alergeny. Nejedná se o nic náročného, jenom vám lékař ostrým hrotem aplikuje pod kůži alergeny a po určitém časovém úseku vyhodnotí reakci organismu. Nedílnou součástí je i odběr krve, v níž se zjišťují hodnoty IgE protilátek. Jestliže jsou zvýšené, je jasné, že trpíte alergií. Podle závěru vás pak lékař buď odešle k dalším vyšetřením nebo nasadí cílenou léčbu.
Můžete ale trpět i takzvanou zkříženou alergií. Ta vzniká na základě podobnosti alergenů, což znamená, že protilátky, které vytvořil váš imunitní systém proti konkrétnímu alergenu, mohou reagovat i na další podobný alergen. Typickým příkladem je alergie na pyl břízy, která se kříží s alergickou reakcí na jablka. Zkřížené alergie bohužel bývají jednou z nejčastějších příčin potravinových alergií. Pokud trpíte pylovou alergií a máte pocit, že vám některé potraviny nedělají dobře, kromě dále uvedených symptomů to mohou být například průjmy, upozorněte na tento problém lékaře, který pozná, zda se jedná o zkříženou alergii či nikoli.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Pigmentové skvrny

S nepříjemnými pigmentovými skvrnami se v létě potýká řada z nás. Ač se mažeme... více

Mýty o depilaci

S přicházejícím teplým obdobím přichází také doba zkracování sukní i kalhot. více

Pigmentace

Po létě často řešíme pigmentové skvrny. Hyperpigmentace představují častý... více

Osteoporóza

Myslíte si, že vás se osteoporóza netýká? Můžete se mýlit! Toto onemocnění se týká... více

Snídaně

Že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, platí odpradávna. Jen důvody se liší... více

Vlasová péče

Ochranu a péči potřebují v létě i naše vlasy. Negativní účinky intenzivního slunečního... více