Přírodní kosmetika

prirodni-kosmetika3.jpg prirodni-kosmetika4.jpg prirodni-kosmetika5.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Výjimečná péče

V čem je ovšem přírodní kosmetika tak výjimečná? Hlavně v tom, že neobsahuje syntetické konzervační látky ani jiné chemické přísady (včetně vonných a barvicích přísad), proto je zcela ohleduplná k lidskému tělu, ale i přírodě. Kvalitní přírodní kosmetika také neobsahuje žádné chemické UV filtry, suroviny z mrtvých zvířat (například kolagen) a samozřejmě není testována na zvířatech. Šetrnost k přírodě se týká nejen složení, ale i celého zpracování.

Jaké jsou výhody přírodní kosmetiky?

Hlavní výhodou přírodní kosmetiky je její složení – obsahuje antioxidanty, vitaminy a hydratační složky. Naopak neobsahuje žádné chemické látky, a proto je vhodná i pro citlivou pokožku a dětskou pokožku. Je pro pokožku člověka zcela přirozená, a proto i naprosto šetrná. Přírodní kosmetika je vynikající volbou pro lidi s ekzémy (výborná je hlavně u atopického ekzému). Podporuje funkce pokožky, působí efektivněji a déle.

Jaké jsou nevýhody?

Přírodní kosmetika působí pomaleji a má kratší trvanlivost. Ne každý přípravek je vhodný úplně pro každého – může se vyskytnout alergická reakce u člověka, který je alergický na určitou rostlinu, z níž je produkt vyráběn. Nejlepším řešením je kosmetiku vyzkoušet nejprve v malém množství a vybrat si ty nejvhodnější přípravky.

Čekání se vyplatí

Přírodní kosmetika má pomalejší nástup účinků, proto nečekejte okamžité zlepšení vaší pleti. Přírodní složky působí pomaleji a trvá déle, než zpozorujete viditelné výsledky. Ty však bývají trvalejšího rázu, než je tomu u klasické kosmetiky.

Nejčastější látky, které způsobují negativní účinky


Parabeny

Užívají se jako konzervační činidlo, protože mají antimikrobiální účinky. Vyskytují se, jako methylparaben, ethylparaben, propylparabhen a jejich sodné soli. Mohou způsobovat kožní alergické reakce. V současnosti se zkoumá souvislost mezi parabeny a rakovinou prsu. Nejčastější užití: šampony a sprchové gely, deodoranty.

Ftaláty

Užívají se jako změkčovadla při výrobě plastů. Vstřebávají se do těla sliznicemi, vdechováním i potravou. Na obalech kosmetických výrobků jsou většinou označeny, jako DBP (di-n-butylftalát) a DEP (diethylftalát). Většinou se vyskytují v deodorantech, antiperspirantech, lacích na nehty, parfémech, šamponech a kolínských vodách. Mohou se uvolňovat ze stěn obalů přípravků obsahujících alkohol. Mohou vést k alergiím nebo astma, u dospívajících mohou vést i k neplodnosti (snížení produkce hormonu testosteron), ohrožují i funkce ledvin a jater.

Povrchově aktivní látky (Sodiumlaurylsulfát (SLS) a Laurethsulfát sodný (SLES))

Užívají se pro jejich čistící a pěnící schopnosti. Jsou součástí šamponů, mýdel, pěn do koupele nebo zubních past. Mají dočasné dráždivé a svědivé účinky. SLES zvyšuje výskyt aftů, lupů i vypadávání či ztrátě vlasů. Na našem trhu již jsou přípravky bez SLS a SLES.

Akrylamid

Užívá se pro dodávání gelové struktury v krémech a mastích. Při pokusech byla zjištěna jeho karcinogenita – schopnost vyvolat rakovinu.

Propylenglykol (PG)

Užívá se jako zvlhčovadlo a rozpouštědlo v šamponech, rtěnkách, deodorantech, krémech a pleťových vodách. Může poškodit játra, ledviny i mozek. Je také hlavní složkou protinámrazové kapaliny.

Formaldehyd

Užívá se v přípravcích na vytvrzení nehtů. Poškozuje a dráždí sliznice. Na přípravcích se vyskytuje pod názvy: imidazolinidil urea, bronopol, bronidox a další.

Toluen

Užívá se v přípravcích na nehty, v barvách na vlasy, v parfémech, toaletních vodách. Může způsobit leptání sliznice, ale i návykovost.

Dioxan

Užívá se v tamponech, vložkách, plenách. Dioxan (rozpouštědlo, cyklický éter) zvyšuje riziko rakoviny, ale také hormonální nerovnováhu, neplodnost, potraty, porušení plodu a jiné problémy při těhotenství. Je schopen se v těle ženy vázat v tucích a mateřském mléce.

1 2 další strana »

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Silonky ve spreji

Nepostradatelný pomocník při péči o nohy především v teplém období roku. více

Krásné vlasy

Vlasy jsou ozdobou všech žen. Mít slušivý účes patří k vizáži ženy zrovna tak... více

Snídaně

Že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, platí odpradávna. Jen důvody se liší... více

Pozadí po americku

Chroupete právě mrkev nebo salát a chystáte se do fitka, aby byl váš zadeček... více

Do plavek daleko

Teplíčko, pohodlíčko, lenošeníčko… Holt takové už běžné zimní dny bývají. Určitě máte.... více

Odrosty nejsou IN!

Vlasové korektory Hair Markers americké značky TouchBack® jsou nepostradatelnými.... více