Přírodní kosmetika

Text: Prima Žena
27. září 2016 | 15:00

Každá žena používá kosmetiku denně, proto aby se zkrášlila, zamaskovala nedokonalost, nebo jen aby měla ze sebe lepší pocit. Ale většina žen nemá dostatečnou znalost o složení přípravků, které na sebe každý den nanášejí. Denně také každý používá řadu dalších kosmetických produktů, jako jsou zubní pasty, šampony, mýdla, parfémy, holicí pěny, deodoranty a další.

prirodni-kosmetika3.jpg prirodni-kosmetika4.jpg prirodni-kosmetika5.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Zatímco stále více lidí sleduje u potravin, co obsahují a žádají přírodní produkty bez obsahu chemie. U kosmetických přípravků se to mnozí teprve učí. A přitom mezi jídlem a kosmetikou není v tomto ohledu velký rozdíl.  
Stačí si uvědomit, že: kůže je největší orgán lidského těla, že až 60% aplikovaných látek se přes kůži může dostat do krevního oběhu a také, že nevyloučené látky zatěžují dlouhodobě vnitřní orgány a mohou být příčinou závažných onemocnění.

Běžná kosmetika, kterou najdete u nás na trhu, tak je postavena na chemických látkách  s tím, že celá řada těchto látek může být karcinogenních, může narušit imunitu, hormonální systém nebo může být zdrojem jiných onemocnění. Kosmetika od levné až po luxusní segment obsahuje velké množství syntetických látek, produktů z ropy, které jsou toxické, podezřelé z karcinogenity, mají negativní vliv na hormonální a imunitní systém.

Za nejnebezpečnější jsou považovány parabeny, SLS (Sodium Lauryl Sulfat), ftaláty a propylenglycol (PG, PEG). Souvislosti, které spojují chemikálie z konvenční kosmetiky s nejrůznějšími zdravotními potížemi, jsou například akné, ale i menší chuť na sex, neplodnost, nepravidelná menstruace nebo třeba zažívací potíže.
Přehled nejčastějších látek, které způsobují negativní účinky, naleznete na konci článku.

Rozdíl mezi přírodní kosmetikou a biokosmetikou

Tyhle dva pojmy se často chápou jako něco velice podobného, což ovšem není zcela pravda.
Obecně se rozdíly vysvětlují takto: přírodní kosmetika obsahuje výhradně přírodní ingredience pocházející z rostlinného nebo minerálního zdroje, zatímco organická (či biokosmetika) je zárukou toho, že tyto složky navíc pocházejí z kontrolovaného biologického pěstování a biologického sběru ve vybraných lokalitách.

Přírodní kosmetické značky jsou ty, jejichž výrobky jsou z velké části tvořeny složkami z přírodních surovin (rostlinné nebo minerální látky). Přírodní kosmetika nepoužívá minerální oleje, sulfáty, silikony, barviva, vonné syntetické látky…využívají se rostlinné oleje a vosky. S tím souvisí i ekologické obaly takových výrobků. Můžou se zde ale objevit v menším množství také syntetické látky a suroviny nemusí pocházet z ekologického zemědělství.
Přírodní kosmetické značky mají většinou i uvědomělý přístup co se týče např. testování na zvířatech. To platí samozřejmě i pro bio kosmetiku.

Organická nebo biokosmetika je tedy chápána o něco přísnější. Zde je nutné doložit, že složky přípravků pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství na přísně vybraných lokalitách. Nesmí také obsahovat konzervanty, ropné deriváty, syntetická barviva nebo chemické parfémy. Bio kosmetika používá také ingredience rostlinného původu, avšak  v bio kvalitě. To znamená, že složky pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství, kde je zakázáno používání syntetických hnojiv a ostatních chemických látek. Lze používat pouze organické hnojivo (hnůj, kejda, kompost). Veškeré použité složky musí být certifikovány příslušným národním (mezinárodním) certifikačním úřadem jako bio.

Při výběru přírodní a bio kosmetiky nikdy neuděláte chybu, pokud se budete orientovat podle certifikátů. Certifikáty přírodní kosmetiky se udělují právě značkám, které splňují jejich požadavky. Je to tedy takový důkaz, že se jedná o skutečně přírodní produkt a podle certifikátu, který splňuje, můžete i vystopovat přibližnou míru syntetických látek nebo případný ekologický původ surovin.

Proč green kosmetika nemá certifikaci bio?

Některé značky v tomto označení nevidí skutečnou přidanou hodnotu. Jiné chtějí mít větší výběr, zejména co se týče způsobu konzervace. Bio kosmetika se konzervuje především přidáním alkoholu a esenciálních olejů a to není vždy vhodnou volbou zejména pro citlivou pleť.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Silonky ve spreji

Nepostradatelný pomocník při péči o nohy především v teplém období roku. více

Mýty o depilaci

S přicházejícím teplým obdobím přichází také doba zkracování sukní i kalhot. více

Plazmaterapie

V dnešní době jde neustále plastická a estetická medicína rychle dopředu a přibývá... více

Kokosový olej

Kokosový olej je světovým fenoménem. Zcela oprávněně si našel své místo v koupelně... více

Pozadí po americku

Chroupete právě mrkev nebo salát a chystáte se do fitka, aby byl váš zadeček... více

Biorganica

„Bio kosmetika mi vyléčila pleť. Používám ji v soukromí i při natáčení,“ říká herečka... více