Jarní jogging vytvaruje postavu

Text: ESTETIKA
30. března 2017 | 09:00

Začalo jaro, sluníčko pomalu leze ven a s tím přichází i nálada procházet se a trávit co nejvíc času na čerstvém vzduchu. A do toho doznívají zbytky předsevzetí z Nového roku, o tvarování postavy a zlepšování životního stylu. Spojte příjemné s užitečným a vyzkoušejte jogging.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Mezi joggingem a během je podstatný rozdíl. Když běžíte, snažíte se o udržení určité rychlosti, trasy či třeba času, který běháním chcete strávit. U joggingu se žádné velké cíle nekladou, je to spíš pohodový běh, při kterém vyklusáváte opravdu pomalu a střídáte běh s rychlou chůzí.

Jogging se vyplatí zejména těm, kdo nejsou příliš nadšení sportovci, nebo i pokud jste po dlouhé nemoci a chcete začít zvolna. Sport si zamilujete a postupně můžete přejít i k intenzivnějšímu běhu. Je třeba však dodržovat pár pravidel, aby byl jogging jen příjemný a neměl pro vás negativní následky.

Bezpečnost na prvním místě

Když vyběhnete ven, nezapomínejte, že se nemůžete pouze kochat sluncem a krajinou, ale koukejte také po autech a cyklistech, aby se vám nestala nehoda. A to nejen při běhu ve městě, ale rovněž na polních a lesních cestách. Na prvních pár běhů si raději neberte sluchátka a zkuste to bez hudby, než si na synergii s povrchem zvyknete.

Pokud běháte v noci, nezapomeňte na reflexní pásku, která je ze zákona povinná, pokud se pohybujete v místě mimo obec nebo na neosvětlené vozovce. Ideálně také vždy někomu řekněte, že jdete běhat. Pro případ, že byste se dlouho nevraceli.

Netrapte své nohy

I přesto, že máte doma univerzální venkovní tenisky na všechno, pokud vás jogging a běh zaujme, investujte do vhodné obuvi. Speciální běžecké boty mají totiž mnoho výhod, jsou speciálně tvarované, mají vybavené podrážky nejrůznějšími prvky, třeba gelovým tlumením, tak aby vás každý dopad nebolel. A samozřejmě si zpravidla účinně poradí i s potem a šetří vaši klenbu.

 

Neprochladněte

Málo se obléct s tím, že se stejně brzy zpotíte a zahřejete je veliký risk, protože můžete prochladnout. Pořiďte si funkční, savou a hřejivou mikinu, která vám nebude překážet, ale účinně odvede pot. Dobrý poměr cena výkon nabízí například značka otto-shop.cz. Vždy je lepší, když vám bude spíše tepleji než chladněji. Pokud běháte v noci, na začátku jara určitě nezapomeňte také na lehkou bundu.

Rozcvičte a protáhněte

Lehce se zahřejte krátkým pětiminutovým poklusem a pak zahřáté svaly rozcvičte. Nezapomínejte, že při běhu nenamáháte jen nohy, ale celé tělo. Rozcvičte proto i horní končetiny, trup a také krční páteř. Na konci běhu se chvilinku procházejte, zklidněte se a lehce celé tělo protáhněte, se zvláštním důrazem na namáhané svalstvo.

Začněte zvolna

Pokud nechcete, aby vás hned první jogging odradil, nepřežeňte to. Na poprvé stačí třeba i půlhodinka, která ani nemusí být do vyčerpání, jen do příjemné únavy. Zhluboka, klidně nahlas, dýchejte a nešiďte dech, při sportu to zkrátka jinak nejde. Snažte se o pravidelnost a intenzitu zvyšujte postupně. Není totiž nic hezčího než pohyb  na čerstvém vzduchu.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Na vysoké noze

Jsou sexy i elegantní, při pohledu na ně se celé rozzáříme, doma jim s radostí... více

Sportovní podprsenka

Sport je důležitým nástrojem k vytvarování postavy k naší spokojenosti. více

Kalorické bomby

Máte pocit, že v létě zaručeně musíte zhubnout, protože se více hýbete, jíte... více

Životní styl

Léto je tradičním obdobím stesků všech, kteří se v lednu rozhodli pro zázračnou dietu, více

Krásné vlasy

Vlasy o vás prozradí víc, než si myslíte. Jsou-li matné a unavené, budete působit... více

Vytvarujte si tělo!

Řekněte jednou pro vždy sbohem svým tukovým polštářům! Ultrazvuková liposukce... více