Zdravé a účinné hubnutí – mýtus nebo realita?

Text: Prima Žena
25. prosince 2017 | 00:00

Téměř každý člověk někdy vyzkoušel alespoň nějakou dietu. Výsledky však, až na výjimky, bývají mizivé, nebo s krátkodobým účinkem. Je již všeobecně známo, že zejména hladovění vede ke krátkodobým úbytkům váhy, naproti tomu snížení množství příjmu potravin, úprava jídelníčku a pohyb mají efekt trvalejší. Přesto nadváha a čím dál více také obezita (a dokonce tzv. morbidní obezita) jsou stále více rostoucím problémem většiny zemí světa. Nadbytek tukové tkáně, kromě estetického vlivu, způsobuje zejména závažné zdravotní problémy a bývá spouštěčem chronických a špatně léčitelných onemocnění.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

U velmi obézních lidí však byla mnohdy jediným řešením tzv. bariatrická operace, tj. operace na zmenšení žaludku, díky které se omezí přísun potravy do žaludku, což vede k častějšímu stravování v menších porcích a účinnému hubnutí. Pochopitelně se však jedná o invazivní zákrok, který může být spojen i s určitými riziky.

Státní zdravotnické orgány všech vyspělých zemí proto vyvíjejí snahu zvrátit trend nárůstu nadváhy u široké vrstvy obyvatel tím, že podporují příslušné výzkumy a vydávají dietetické doporučení. Vrcholnou institucí Evropské unie zabývající se vztahem mezi potravinami, které jíme a jejich dopadem na zdraví je Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA). Vědci, kteří v ní pracují, se zabývají nejen skladbou potravin z hlediska toxicity, ale i z hlediska zdravotní prospěšnosti. Za dobu existence agentury posuzovali tisíce druhů potravin a jednotlivých živin, a to i s ohledem na to, zda mohou přispět k redukci nadměrného tuku a uchování normální váhy.

V současné době však byl objeven prostředek, jenž vede ke stejnému efektu jako bariatrická operace, navíc bez nutnosti operativního zákroku. Jedná se o speciální druh vlákniny glukomannan, který po pozření a zapití vodou zvětší svůj objem v žaludku více než 50x a významně tak omezí přísunu další potravy. Nutno podotknout, že v porovnání s běžně prodávanými vlákninami je účinnější až 10x. Vedle toho omezuje vstřebávání tuků i cukrů a pročišťuje trávicí ústrojí.

Na trhu je řada doplňků stravy, které jsou určeny k podpoře hubnutí, ale žádná z látek, které obsahují, nemá certifikát účinnosti jako právě glukomannan. Buď tyto doplňky nepůsobí spolehlivě, nebo obsahují účinné látky v příliš nízkém dávkování s ohledem na známé nežádoucí účinky. To je případ stimulantů metabolismu jako jsou kofein, synefrin a další.
Glukomannan v přípravku Rivierin je tedy prakticky jedinou racionální volbou pro osoby, které chtějí snížit svou váhu a nemohou toho dosáhnout pouhou zvýšenou aktivitou.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Novinky

Silonky ve spreji

Nepostradatelný pomocník při péči o nohy především v teplém období roku. více

Osteoporóza

Myslíte si, že vás se osteoporóza netýká? Můžete se mýlit! Toto onemocnění se týká... více

Hubněte za pochodu

Nemáte čas chodit do fitka? Pak je rychlá chůze pro vás přesně to pravé ořechové.... více

Melatonin

Občas se to při usínání stane každému. Převalujeme se na posteli, počítáme ovečky... více

Sportovní podprsenka

Sport je důležitým nástrojem k vytvarování postavy k naší spokojenosti. více

Prázdninový sex

Letní úlety jsou vzrušující, ovšem jen pokud se dodržují pravidla. Jaká to jsou a čeho... více