Silikonová sezóna

Text: ESTETIKA
26. května 2016 | 14:30

Je vhodné nechat si v létě zvětšit poprsí? Jak vybrat nejlepší implantát a dobrého lékaře? Může se s implantáty kojit? MUDr. Ondřej Měšťák Ph. D. sděluje fakta a vyvrací mýty.

Příjmení Měšťák je v tuzemské plastické chirurgii pojmem. Na pražské klinice Esthé ovšem najdete nositele tohoto věhlasného příjmení hned dva. Vedle docenta Jana Měšťáka zde na operačních sálech už deset let exceluje i jeho syn Ondřej. A jelikož má klinika v letních měsících speciální akci na zvětšování prsou, zeptali jsme se doktora Měšťáka juniora na vše, co by vás v souvislosti s tímto zákrokem mohlo zajímat.

Je v létě o zvětšování prsou menší nebo větší zájem než po zbytek roku?

Na naší klinice máme už třetím rokem právě v létě na operace prsou speciální cenovou nabídku a současně má slevu i výrobce námi používaných implantátů. Máme tedy tak plno, že lékaři si v létě ani nevybírají dovolenou.

Od kolika let je vhodné prsa zvětšovat?

Nejlepší je vkládat implantát, až když se prso zcela vyvine, k čemuž obvykle dochází zhruba do dvaceti let věku. Na druhou stranu se ale prsa určitým způsobem vyvíjí i v dalších fázích života, například v těhotenství.

S tím je spojena další otázka – prý se s implantáty nedá kojit.

Že se s implantáty nedá kojit je jeden z mýtů plastické chirurgie. Není to pravda.

Jaké jsou podle vás nejlepší metody zvětšování prsou?

Zlatý standard jsou implantáty. Někdy před pěti lety nastal boom zvětšování tukovou tkání. Zdůrazňovalo se, že je to přirozené a bezpečné. To je ovšem další mýtus. Pokud je tato metoda provedena špatně, ke komplikacím dojít může. Stejně jako u zvětšení silikonovými implantáty. Tuk také na rozdíl od implantátů není schopen vytvořit velký objem. Je to jen takové přifouknutí. Používám tuto metodu například pokud přijde pacientka primárně na liposukci a chce jen mírně vyplnit prsa.

Jak vybrat ten správný implantát?

Předně se nevybírá podle objemu, ale podle tvaru. Základem je vše dobře naměřit. Jsou dva typy implantátů – anatomické a kulaté. Používám až v osmdesáti procentech anatomické. Jsou dražší, ale ve většině případů lepší. V nabídce je 180 různých tvarů, z nichž vybíráme individuálně na každý hrudník ty nejvhodnější. Pokud žena přijde s tím, že kamarádka má třístovky a ona je chce taky, je to irelevantní požadavek. Každá pacientka má jinou šířku hrudníku a tloušťku podkožních tkání. Objem je také dost podstatný, ale je skoro to poslední, co se při výběru implantátů řeší.

Co se vám nezdá na kulatých implantátech?

Používáme je také, ale na rozdíl od anatomických nejdou tolik individualizovat pro každou pacientku.

Jak je to se životností implantátů? Slyšela jsem, že ty současné už vydrží doživotně.

Já jsem zase slyšel, že se musí měnit po deseti letech. Obojí není většinou pravda. Nejčastější důvod k výměně nebo vyjmutí implantátů je kapsulární kontraktura, což je stav, kdy kapsula, která se kolem implantátu vytvoří vždycky, začne být tuhá a stahuje se. U námi používaných anatomických implantátů je pravděpodobnost vzniku tohoto problému 4%, u kulatých 8%. Druhým důvodem k reoperaci je, že se pacientce prsa přestanou líbit. Tady hraje roli většinou čas, kdy například během patnácti let prsa spadnou dolů a pacientka má zájem o modelaci. A třetí indikací je ruptura, čili prasknutí implantátu. Podle sledovaných dat k ní dochází u nás na klinice během deseti let u 1,5% kulatých implantátů, u anatomických je to 0%.

Výměna je tedy nutná pouze v případě, že nastane nějaký problém?

Ano. K výměně dochází zpravidla ze tří výše jmenovaných příčin.

Pacientka si asi sama nebude umět vybrat kvalitní implantát...

Samozřejmě se může pokusit sehnat a prostudovat lékařské studie a data, ale to je náročné i pro lékaře, který se do toho musí ponořit. U nás na klinice věnujeme těmto datům velkou pozornost a pracujeme pouze s implantáty, které mají nejlepší hodnocení. Před operací poskytujeme pacientkám také preventivní SONO a vyšetření mammologem.

A jak žena pozná, že je v rukou dobrého lékaře?

To je otázka… Rozhodně to vůbec nezáleží na mediálním věhlasu. Důležité je, aby měl lékař atestaci z plastické chirurgie. Tím se vyhlídka na dobrý výsledek radikálně zlepšuje. Pokud je to specialista z jiného oboru, nemusí mít dostatečný tréning pro daný typ operace. Ideální je najít si na dotyčného lékaře reference od pacientů. Jako doporučení může posloužit i to, že lékař absolvuje hodně stáží.

Proč jsou v zahraničí plastické operace mnohem dražší, než u nás?

Zrovna nedávno jsem to řešil s kolegou, který byl na stáži v Belgii. Vesměs je to tím, že mají větší náklady, například na pronájem a na personál.

Chystáte se také zvýšit ceny?

Ne, to se nechystáme. Přitom třeba můj otec by tak mohl regulovat poptávku, kterou má tak vysokou, že ji těžko zvládá uspokojit. Ale o zvednutí cen nechce ani slyšet.

Letní akce kliniky Esthé

Získejte slevu až 13.200 Kč na zvětšení prsou implantáty! Sleva platí pro operace provedené od 1. července do 9. září 2016. Konzultace k těmto zákrokům jsou od 1. června zdarma. Více se dozvíte na www.esthe-plastika.cz.

Foto: Archiv MUDr. Ondřej Měšťák

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Interní očista

Pořádek dělá přátele. Chcete-li zůstat kamarádi se svým organismem, pěkně si v... více

Bez chemie

Je jenom málo potíží, které vám znemožní jakoukoli fyzickou i duševní činnost... více

Melatonin

Občas se to při usínání stane každému. Převalujeme se na posteli, počítáme ovečky... více

6 tipů pro stehna

Doba kraťasů a krátkých sukní už je tady, takže je nejvyšší čas zapracovat na... více

Životní styl

Léto je tradičním obdobím stesků všech, kteří se v lednu rozhodli pro zázračnou dietu, více

Šminky na odpis

Díky kosmetickým produktům se můžeme udělat krásnější, mladší, zajímavější.... více