Dominanta obličeje

Text: ESTETIKA
8. prosince 2016 | 11:59

Operace nosu patří me nejčastější výkony plastické chirurgii. Provádí se z důvodů estetických, zdravotních nebo z obou současně. Korektirvní operace nosu popisuje plastický chirurg MUDr. Libor Kment z Kliniky Esthé, www.esthe-plastika.cz.

Nos je dominantou obličeje a jakékoliv odchylky jeho tvaru, velikosti nebo třeba jen barvy kůže mohou budit značnou pozornost a být příčinou velkých útrap majitele. Přesto, že se tato operace týká takové malé části těla, má nejzásadnější význam pro vzhled klienta. Výsledek je vidět na první pohled, nelze ho zamaskovat nebo schovat pod oděv. Má proto i největší vliv na psychiku pacientů. Nelze si nevšimnout, například na fotografiích před a po operaci, jak se osobnosti klientů promění. Jak se z nesebevědomé dívky v krátkém čase stane krásná sebevědomá dáma, jak se změní účes, styl oblékání, výraz v obličeji. Naopak nepovedené operace mohou skončit velkým psychickým strádáním. Estetická rhinoplastika (operace nosu) patří k nejtěžším operačním výkonům co do obtížnosti a preciznosti provedení a vyžaduje extrémní zkušenost chirurga.
Existuje více technik a každý chirurg má převážně zkušenosti s některou z nich. Říká se dokonce, že na nose plastik nechá svůj rukopis. Že se dá podle nosu poznat operatér. Jsou to někdy velmi drobné odchylky, které operovaný nos dělají něčím jiný, na rozdíl od nosů od jiných chirurgů. Pacient by si při výběru operatéra pro rhinoplastiku měl dát velmi záležet. Nevyplácí se výběr uspěchat nebo se snažit ušetřit několik tisíc korun, protože výsledek operace je na celý život a náprava nepovedené operace je někdy velmi obtížná až nemožná. Klient by si měl hledat pracoviště s delší ověřenou historií a dobrými ohlasy, na kterém pracují zkušení lékaři, atestovaní z plastické chirurgie, měli by být zároveň členy odborných společností plastické a estetické chirurgie. To vše se dá ověřit. O lékaři se dá také zjistit mnoho podle jeho vzdělání, zkušeností, ohlasů v internetových diskuzích a různých referencí klientů a osobních doporučeních. Na soukromé klinice Esthé, a.s. jsou všichni lékaři ve svém oboru velice zkušení a mají maximální vzdělání. Všichni současně pracují na státní Klinice plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce, kde se řeší nejen kosmetické zákroky, ale především zdravotní indikace. Zde získávají nejcennější zkušenosti s komplikovanými případy, řeší komplikace z jiných pracovišť, poúrazové stavy a vrozené deformity, operují i nádorová a jiná onemocnění, nejen nosu.
Cenné zkušenosti tam předává kolegům nejzkušenější český specialista na rhinoplastiky, pan docent Mudr. Jan Měšťák, CSc. Na následující otázky odpovídá MUDr. Libor Kment, zástupce vedoucího lékaře kliniky Esthé a lékař kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce.

Pane doktore, jaké operace provádíte nejčastěji a jaké Vás nejvíce baví?

Z větších operací v celkové anestézii provádím nejčastěji operace prsů a operace nosu. Tyto zákroky mě i nejvíce baví. U operací prsů kromě samotného zákroku mě baví i okamžitý efekt a nadšení pacientek hned při převazu. U operací nosu si musí pacientky počkat do sejmutí sádry a to je pro pacienty i chirurga lehce napínavé. Operace se provádí z vnitřku nosu poslepu, jen po hmatu a podle představivosti a zkušeností.


Operace nosu se provádí častěji z estetických nebo zdravotních důvodů?

V absolutním počtu operací to bude asi z důvodů zdravotních. To ale provádí většinou lékaři ORL. Řeší obvykle funkční problémy a operují struktury uvnitř nosu. My řešíme obvykle estetické důvody, i když i při operacích zevního nosu můžeme pacientům pomoci zdravotně a zlepšíme dýchání. A je-li to třeba, operujeme ve spolupráci s otorhinolaryngology současně a při jedné operaci vyřešíme funkční i kosmetické problémy.

Co vše se dá na nose upravit?

Estetické operace nosu rozdělujeme na operace takzvaného měkkého a tvrdého nosu. Při operacích měkkého nosu upravujeme jen hrot a měkké části nosu tím, že nejčastěji ubíráme nebo modelujeme chrupavky hrotu. U operací tvrdého nosu zmenšujeme kostěnou kostru nosu, tvarujeme ji a zužujeme. Méně často se musí nos korigovat tak, abychom ho zvětšili nebo doplnili objem. K tomu se používá buď vlastní chrupavčitá nebo kostěná tkáň anebo různé typy implantátů. Provádíme také zákroky na chrupavčité přepážce nosu anebo ve spolupráci s lékaři ORL na kostěné přepážce, případně dalších strukturách vnitřního nosu.

Podle čeho si pacienti vybírají, jaký nos chtějí mít? Přinesou si fotku nebo existuje nějaký video simulátor?

Řekl bych, že v dnešní době si nos nejčastěji vybírají na internetu. Koukají na fotogalerie klinik plastické chirurgie,
stále častěji hledají v různých debatách a serverech, zaměřujících se na zdravotní problematiku. Zde sbírají doporučení a nalézají fotografie již operovaných klientů, vyměňují si informace, shánějí doporučení na nejlepšího operatéra. Někdy samozřejmě přináší fotografii nebo by si představovali vidět se na nějakém simulátoru. To ale nedoporučuji, protože žádný simulátor anebo fotografie někoho jiného nezohledňuje spoustu věcí, na kterých tolik záleží, jako je tloušťka kůže či individuální hojení.

Operace nosu prý patří k těm nejnáročnějším. Je to tak? Jaká jsou rizika?

Jak jsem zmínil už v úvodu. Plastika nosu patří k nejtěžším co do obtížnosti výkonu i preciznosti jeho provedení, je
závislá na zkušenostech operatéra, musíme předvídat podle typu kůže různé odchylky v hojení, musíme předpokládat
různou míru otoku a projizvení po operaci… U správně provedené rhinoplastiky pooperační rizika nejsou velká. Hrozí pooperační krvácení, které ale nebývá velké a obvykle spontánně ustane, mohou být zpočátku velké pooperační otoky a hematomy, které ale rychle odezní. Infekční komplikace jsou vzácné. Hlavní riziko u plastiky nosu spočívá v nedobře provedené operaci.


Je operace bolestivá?

Operace nosu opravdu nebolí. Přestože se zasahuje do kostí obličeje a otoky jsou někdy velké, tak pooperační bolesti
nebývají a pacientky si často neřeknou ani o jedinou tabletku na bolest.

Jak dlouho trvá rekonvalescence?

Po operaci mohou pacientky po dvou dnech dýchat nosem, ale na nose nosí sádru 2 týdny. Po sejmutí sádry už mohou fungovat víceméně normálně, ale fyzickou zátěž doporučujeme asi až po měsíci od operace. Hojení probíhá
6-12 měsíců a po tuto dobu může nos otékat, reagovat na teplo a chlad a pacienti se musí o něj starat tlakovými
masážemi.

Lze operaci nosu provést i ambulantně?

Obvykle provádíme operaci v celkové anestézii a za alespoň jednodenní hospitalizace. Operaci měkkého nosu můžeme provést ambulantně a v lokální anestezii, někdy si to naši klienti přejí. „Tvrdý nos“ také lze v lokální anestézii
a ambulantně operovat, rozhodně to ale nedoporučujeme.

Co bylo podle Vás špatně na operovaném nosu Michaela Jacksona, že se začal „rozpadat“?

Nemám rozhodně podrobné informace o jeho operacích, ale pokud vím, tak těch operací na nose měl více a snažil se o extrémní připodobnění vysněnému tvaru a velikosti nosu. Množství operací se jistě podepsalo na jizevnatých deformitách nosu a na špatném prokrvení tkání a následných nekrózách (odumření tkání).
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Průvodce semínky

Spolehlivě zaženou vlčí hlad, jsou zdrojem kvalitní energie a plné antioxidantů, které... více

Osteoporóza

Myslíte si, že vás se osteoporóza netýká? Můžete se mýlit! Toto onemocnění se týká... více

Kokosový olej

Kokosový olej je světovým fenoménem. Zcela oprávněně si našel své místo v koupelně... více

Hyaluronová řada

Příčinou lámavých a suchých vlasů může být fénování, žehlení nebo kulmování. Neprospívá... více

Zeštíhlení

I takto by se dala v kostce charakterizovat moderní metoda liposukce SlimLipo... více

Zdravé hubnutí

Téměř každý člověk někdy vyzkoušel alespoň nějakou dietu. Výsledky však, až na... více