Vynález mé zkázy

Text: Zita Marinovová
15. srpna 2017 | 00:00

Technický pokrok je tak rychlý, že přístroje vyráběné dnes nejsou kompatibilní s těmi, co jste si koupila včera… Trochu nadsázka, ale ne moc. Dnešní mládež nechápe, jak jsme dokázali randit či dokonce uzavřít manželství bez účasti mobilních telefonů, já zase obdivuji novináře z dob svého dětství, kterak dokázali vyrábět tiskoviny pouze s psacím strojem.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Jsou ovšem i vynálezy, bez nichž bych se já osobně obešla. Řeč je konkrétně o tzv. „video vrátných“. Když někde zvoním na zvonek a vidím nad sebou kameru, okamžitě znejistím. V tu chvíli totiž nevím, jestli se na mě někdo dívá, či nedívá, a přemýšlím, co jsem přesně dělala, když jsem ke dveřím přicházela. Pátrám v paměti, zda jsem neučinila nějaký trapný pohyb nebo se jinak neznemožnila. Když mačkám zvonek, schválně se nedívám do kamery a snažím se tvářit naprosto nezúčastněně. Moc mi to ale nejde, do obličeje se mi vtírají různé nepřirozené grimasy, a když se ozve bzučák dveří, zalomcuji s klikou, jako by to byla otázka života a smrti. Než byly zavedeny tyto nemožné bezpečnostní systémy, měla jsem ve zvyku přede dveřmi zběžně okouknout svůj obličej v zrcátku, načechrat si účes a upravit oblečení. Teprve potom jsem klidná a sebevědomá zazvonila. Teď už to zkrátka není možné.

Samozřejmě, že s tím dokážu žít. Tak jako s těmi novými parkovacími automaty, u kterých se mi prozatím vždycky podařilo zaplatit až tak na třetí pokus. Nebo jako s telefonem, který sám nahlas čte, kdo mi volá a já nevím, jak to vypnout.
Většinu novot mám ale ráda. Jen občas si nostalgicky vzpomenu na dobu, kdy se schůzky nerušily hodinu předem, protože nebylo jak, a kdy byl život samé tajemství, poněvadž jsme nebyli všichni okamžitě „vygooglovatelní“…

Zita Marinovová
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Průvodce semínky

Spolehlivě zaženou vlčí hlad, jsou zdrojem kvalitní energie a plné antioxidantů, které... více

Pigmentace

Po létě často řešíme pigmentové skvrny. Hyperpigmentace představují častý... více

Sothys Paris

Zákrok na klinice estetické medicíny obvykle plánujeme v souladu se svými... více

Bez chemie

Je jenom málo potíží, které vám znemožní jakoukoli fyzickou i duševní činnost... více

Hubněte za pochodu

Nemáte čas chodit do fitka? Pak je rychlá chůze pro vás přesně to pravé ořechové.... více

Melatonin

Občas se to při usínání stane každému. Převalujeme se na posteli, počítáme ovečky... více